Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5

Levoča opäť „stajomnie“Vytlačiť
 


Levoča opäť „stajomnie“


Levočské letá sú už tradične bohaté na kultúrne a spoločenské podujatia. Po obľúbenej Levočskej púti na začiatku letných prázdnin sa môžu miestni, ale nielen oni, chystať na ďalšie pripravované podujatie. V rámci Dní Majstra Pavla mesto každoročne vzdáva hold fenomenálnemu dielu tesára z Levoče, oltáru v Bazilike sv. Jakuba. Po minuloročných jubelijných oslavách päťstého výročia dokončenia najvyššieho dreveného gotického oltára na svete a jeho osadenia v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, sa majú miestni na čo tešiť i tento rok. Mestské kultúrne stredisko v Levoči, pod vedením jeho riaditeľky, Zuzany Kamenickej, každoročne zastrešuje prípravy a preberá patronát nad týmto veľkolepým podujatím, ktorého sa už tradične zúčastňujú tisíse návštevníkov. Inak tomu nebude ani toto leto a k vyvrcholeniu osláv dôjde v podobe festivalu Tajomná Levoča.

TL-2018-harmonogram.jpg


Ako sme už spomenuli Dni Majstra Pavla, ktorých súčasťou je i festival Tajomná Levoča, každoročne plánuje a pripravuje Mestské kultúrne stredisko v Levoči spoločne s viacerými mestskými organizáciami, ktoré programovo i technicky zabezpečujú priebeh osláv. Pani riaditeľka, čo si organizátori pripravili pre návštevníkov tento rok?

Napriek tomu, že neoslavujeme v rámci Dní Majstra Pavla (DMP) také významné jubileum ako minulý rok, rozhodli sme sa, že sa pokúsime udržať si úroveň programovej skladby. Počas DMP sme si pripravili niekoľko noviniek pre Levočanov i návštevníkov mesta. Najväčšou z nich budú Prázdninové piatky-kultúrne piatky v rámci ktorých je pripravený pestrý program pre všetky vekové kategórie. Počas celého leta v severnom parku (a v prípade nepriaznivého počasia v alternatívnych interiérových priestoroch) v neskorších popoludňajších, až večerných hodinách budeme každý piatok realizovať sériu podujatí rôznorodého charakteru – divadelné, hudobné, stand – up comedy predstavenia, autorské čítania a ďalšie – pre deti i dospelých. Niektorí už poznajú úspešný projekt predstavujúci mladých a začínajúcich umelcov – projekt H.U.D.B.A, ktorým leto otvoríme i sa s ním rozlúčime. O program pre deti sa postarajú mladí divadelníci, ktorí sa ich pokúsia zaujať spracovaním slovenskej rozprávkovej klasiky- Dobšinského rozprávok. Nebudú však chýbať ani v dnešnej dobe obľúbení stand – up komedianti, ktorí prinesú do mesta humor v podobe spišských klapancií. Milovníci literatúry sa môžu tešiť na autorské čítania významných slovenských spisovateľov. Myslím, že sa nám podarilo v rámci týchto piatkov vytvoriť žánrovo pestrý program pre občanov i návštevníkov mesta. Okrem tejto novinky nás, samozrejme, čakajú už dobre známe podujatia a aktivity – letné kino v átriu mestského divadla, festival Tajomná Levoča, veľmi zaujímavé budú výstavy P. Macha a ja osobne sa obzvlášť teším na výstavu Vlasty Žákovej pod názvom Zošité dievča. Návštevníkov Galérie mesta Levoča určite poteší voľný vstup na všetky výstavy a iné podujatia ( napr. čítania) tu realizované. Tí, ktorí obdivujú zručnosť našich remeselníkov sa potešia ukážkou ich prác na remeselných trhoch počas celej sezóny v severnom parku alebo na Jarmoku pod radnicou. Ukážka ich prác – ako každoročne - vyvrcholí Karpatským remeselným trhom počas festivalu Tajomná Levoča.


Levočania majú zjavne o letný program postarané. Ako sme už spomínali vrcholom kultúrnych a umeleckých aktivít v meste bude kultúrny, hudobný, umelecký a remeselný festival v jednom, ktorý je miestnym dobre známy pod názvom Tajomná Levoča. Aké sú najväčšie lákadlá pre návštevníkov?

Pravdepodobne najatraktívnejší program je pripravený počas samostatného festivalu Tajomná Levoča. Pevne verím, že i vyššie spomínané Prázdninové piatky si nájdu svoje publikum a príjemne prekvapia počas teplých víkendových podvečerov. Obzvlášť hrdá som na to, že sme boli úspešní v projekte Medzinárodného festivalu vežovej hudby, ktorý vďaka podpore Fondu na podporu umenia obohatí DMP o jedinečnú atmosféru s ukážkou najlepšej vežovej hudby z viacerých štátov. I tento rok pokračujeme v začatej tradícii júlovej Tajomnej Levoče. Osvedčil sa patronát svätého Jakuba, ktorý priniesol relatívne stabilné letné počasie a príjemné dlhé večery, takže tohtoročný termín Tajomnej Levoče je 20.- 21. 07. 2018. Podrobný program je možné pozrieť si na plagátoch našich výlepných plôch, na webových stránkach MsKS i mesta Levoča, ako i na sociálnych sieťach.


Práve na plagátoch, či online fejsbukovej pozvánke si môžeme všimnúť silné mená pre mladšie generácie ako Majk Spirit, Suvereno, Akustika, či živé sochy Big names známe z televíznych obrazoviek. Program je však omnoho bohatší a ponúka niečo mladším, starším. Prináša masovejšie i alternatívne umenie. Nájde si počas týchto dvoch festivalových dní každý to svoje?

Tentokrát sú nosnou myšlienkou festivalu prepojenia na všetkých možných úrovniach, druhoch umenia, štýloch, žánroch a vekových kategóriách. Prepojenie klasickej a súčasnej hudby, populárnych i menej populárnych interpretov, hudby a vizuálnych efektov, mladých i starších umelcov za interakcie umelcov a publika. Oproti minuloročnému festivalu, kedy sme najmä z dôvodu významného výročia museli dať do popredia iné podstatné aspekty, tento rok sme sa z dramaturgického hľadiska viac zamerali na mladšiu generáciu. Vynasnažíme sa na hlavnom pódiu čo najlepšie odprezentovať našich a začínajúcich umelcov. Na druhej strane chceme mladé publikum i kultivovať a motivovať k záujmu o klasickú hudbu. Táto naša snaha sa snáď odzrkadlí vo vystúpení mladých a dravých hudobníkov – komorného orchestra pod vedením skúseného koncertného majstra Slovenskej Filharmónie J. E. Ružičku. Verím, že svojim medzižánrovým projektom presvedčia mladých návštevníkov festivalu, že i klasická hudba môže byť „cool“. Z ďalších headlinerov by som ešte rada spomenula Čechomor - českú kapelu hrajúcu české, moravské i slovenské piesne v originálnom poňatí, o ktorú sme sa „pobili“ s Kežmarkom a tento rok sa ju teda podarí predstaviť práve v našom meste. Nerada by som ďalej vyzdvihovala iba známych interpretov, pretože tento rok by sme naozaj chceli predstaviť i tých začínajúcich a menej známych, preto nebudem všetkých menovať, ale verím v to, že každý návštevník si na festivale nájde kapelu, či interpreta, ktorý ho zaujme - a ak to bude práve niekto z tých menej známych, bude naša misia úspešná.


Tajomná Levoča je známa a navštevovaná nielen pre hudobný program, ale prináša i kultúrny zážitok a návštevníkom sú každoročne predstavené mnohé tradične remeselné techniky a výrobky. Čo čaká účastníkov festivalu v tomto ohľade tento rok?

Festival Tajomná Levoča však, samozrejme, nie je len o hudbe a koncertoch na hlavnom pódiu. I tento rok je pre návštevníkov pripravený bohatý sprievodný program. Mimoriadne obľúbený je už spomínaný Karpatský remeselný trh, Plenér Majstra Pavla – v rámci ktorého by rezbári mali doplniť mestský Betlehem o ďalšie sochy. O stredovekú atmosféru sa postará šermiarske združenie Sarus. O prepojenie hudby a umenia svetiel a efektov zas netradičné maľovanie svetlom na plátno. Veľmi populárne živé sochy známe z TV ako Big Names si pre návštevníkov festivalu pripravili unikátnu šou s prekvapením pri klietke hanby. Ako obvykle sa predstaví už spomínaná vežová hudba, Dychová hudba mesta Levoča, levočský klub patchworku svojou jubilejnou výstavou. Naopak neobvyklým, no dúfam príjemným obohatením festivalu bude akési detské mestečko v severnom parku – útočisko pre tých najmenších, kde si budú môcť v rámci outdoorového ateliéru precvičiť svoje kreatívne zručnosti, či sa niečo nové i naučiť napr. o rôznych exotických zvieratách. Tvorivé dielne však budú pripravené i pre ostatné vekové kategórie. Ďalšou zaujímavou novinkou bude sústredenie stánkov s jedlom a občerstvením na jednom, pokojnejšom mieste – na parkovisku vedľa divadla, kde by sme chceli vytvoriť akúsi food zónu- Levočské dobroty. V rámci tejto zóny bude možné načerpať nové sily v pokojnom prostredí. Mobilné toalety v najexkluzívnejšom prevedení, aké je možné na súčasnom trhu zabezpečiť, budú situované za touto food zónou.


Lákadiel je dosť. Predpokladáte, že by mohol tohtoročný program prilákať toľko návštevníkov ako  minuloročné jubilejné oslavy, či dokonca by mohla návštevnosť predčiť očakávania?

Všetko, samozrejme, závisí od počasia, v prípade jeho priazne očakávame niekoľkotisícovú účasť. Lístky si môžu záujemcovia zakúpiť už teraz – v predpredaji Ticketportalu, alebo v najbližších dňoch v našom stredisku.


Za rozhovor ďakuje Andrea Čajová
 Dopravný režim - oznam pre občanov

 

V súvislosti s konaním Medzinárodného kultúrneho festivalu Tajomná Levoča 2018 spojeného s rôznymi kultúrno-spoločenskými a zábavnými akciami, bude od štvrtka 19.07.2018 od 06.00 hod. do nedele 22.07.2018  do 06.00 hod. zavedený osobitný dopravný režim - úplná uzávierka Námestia Majstra Pavla v Levoči.

Vjazd a parkovanie osobných motorových vozidiel je povolený na všetkých miestnych komunikáciách v meste Levoča s výnimkou Námestia Majstra Pavla.

Uzávierka a presmerovanie dopravy bude riadne vyznačené prenosným dopravným značením.

Dovoz a odvoz tovaru na príležitostný trh, ako aj zásobovanie miestnych prevádzok bude povolené len zásobovacím vozidlám, a to  v ranných hodinách (štvrtok, piatok, sobota)  do 09.30 hod..

Mestská hromadná doprava počas platnosti osobitného dopravného režimu, t. j. od štvrtka 19.07.2018 od 06.00 hod. do nedele 22.07.2018 do 06.00 hod., nebude premávať cez Košickú ulicu a Námestie Majstra Pavla, ale len na autobusovú zastávku na Kežmarskej ceste.

Autobusy budú smerované z cesty I/18 na Kežmarskú cestu  III/3225, kde bude pre potrebu parkovania vymedzený jeden jazdný pruh, a to od štvrtka 19.07.2018 od 06.00 hod. do nedele 22.07.2018 do 06.00  hod..

DMP - Dni Majstra Pavla 2017 - mapa a dopravny rezim.jpg

Celá akcia bude prebiehať za asistencie mestskej a štátnej polície.

 

Ing. Lenka Petrášová, MsÚ - odd. IČ,ÚPaŽP,SÚ

 

 

 


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka