Život v meste

LIMKA – rozhovory

Počúvajte rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí žijú a pôsobia v Levoči. Okrem toho, že ich nájdete v tlačenej verzii mesačníka Limka, po novom si ich môžete aj vypočuť!


 1. Limka rozhovory s GABRIELOM LUKÁČOM

Levočské námestie v 89 zaplnili študenti a Levočania túžiaci po slobode. Udalosti Novembra 1989 nezvratne zmenili históriu Slovenska. Demonštrácie 16. novembra v Bratislave a 17. novembra v Prahe, ktoré sa konali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a 50. výročia nacistických razií na pražských vysokoškolských internátoch, a na ktorých demonštranti protestovali proti komunizmu, vyústili do prudkých zásahov bezpečnostných zložiek a následne i pádu komunistického režimu. Protesty sa nekonali len v najväčších mestách vtedajšieho Československa, demonštrovalo sa po celej krajine, rovnako aj v Levoči. Jednou z kľúčových osobností Novembra ’89 v našom meste bol archeológ Gabriel Lukáč.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory so ŽELMÍROU ZEMČÁKOVOU a MICHALOM TKÁČIKOM

Abecedidlo je kniha básní pre deti, ktorej autorkou je korektorka Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Želmíra Zemčáková. Autorka v roku 2019 debutovala zbierkou básní Mám za sklom Lennonovu fotku, Abecedidlo je jej druhým autorským počinom. S nápadom napísať knihu, vďaka ktorej môžu vidiace deti lepšie spoznať Braillovo písmo a zároveň sa učiť abecedu, prišiel Michal Tkáčik, hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo. Knihu pre deti ilustrovala levočská pedagogička a ilustrátorka Renáta Milčáková. Kniha bola vydaná v čiernotlači aj brailovej verzii.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: S LENKOU ZEMČÁKOVOU O COSPLAY

V októbri ožije Levoča cosplay festivalom Mini Movie Con. Chceli by ste sa na chvíľu stať obľúbenou filmovou či hernou postavou? V októbri máte príležitosť! Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s cosplayerkou Lenkou Zemčákovou pripravujú nultý ročník cosplay festivalu v mestskom kine s názvom Mini Movie Con. Viac sa dozviete, ak si vypočujete ďalšiu časť Limka rozhovorov.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: S ČLENKAMI PATCHWORKOVÉHO KLUBU

Vedia sa podeliť o chýbajúci kúsok látky, obdivovať aj inšpirovať sa navzájom, vymieňať si pracovné postupy, poradiť si praktickejší postup šitia. Pod rukami im rastú obrázky šitých papierových pohľadníc, ušité bloky dek, precízne komponenty peňaženiek. Trpezlivo ručne zošívajú hlavolamy, anjelikov, vianočné zvončeky. Myslia na praktickosť svojich výrobkov, bezpečnosť hračiek, kvalitu predávaných výrobkov. Dvadsaťpäť žien už 14 rokov tvorí Patchworkový klub v Levoči.

S touto družnou komunitou sa nám spája každoročný vianočný stánok v parku a výstava počas letného festivalu Tajomná Levoča. O ich kreatívnej záľube a zručnosti sa Eva Malíšková porozprávala s pani Helenou Hradiskou, prvou vedúcou Patchworkového klubu a pani Agátou Brnčalovou, súčasnou vedúcou, obe však sú nadšenými a zručnými tvorkyňami „šitia z kúskov“.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: ANNA VASSEUR

Európsky deň jazykov sa v členských krajinách Rady Európy pripomína 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je motivovať Európanov, aby sa bez ohľadu na vek v školách aj mimo nich učili viac jazykov. Anna Vasseur je rodená Košičanka, roky pracovala pre Slovenský inštitút v Paríži. Kým sa však vybrala za láskou do metropoly Francúzska, pracovala ako sprievodkyňa v Bazilike sv. Jakuba. Práve tam stretla budúceho manžela, s ktorým ju, ako sama vraví, spojil Majster Pavol. Ovláda niekoľko jazykov, do francúzštiny preložila niekoľko kníh.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: Levočské babie leto

Nadia a David Conway usporadúvajú festival vážnej hudby Levočské babie leto už 16 rokov. Každoročne im v tom pomáha aj Mestské kultúrne stredisko. Počas tohto obdobia Levoču navštívili špičkoví hudobníci z celého sveta. Levoča ich oslovila natoľko, že sa na festival vracajú opakovane. Mnohí na Slovensku nikdy predtým neúčinkovali, zazneli tu desiatky premiér, John Elcock dokonca zložil skladbu s názvom Klietka hanby špeciálne pre Levoču. Festival má neobvyklú dramaturgiu a hudobníci, ktorí tu vystúpia majú pri výbere repertoára voľné ruky, dokonca sa spájajú a premiérovo hrajú aj spoločne. Viac budete počuť v dnešnom podcaste, ktorý bude netradične viacjazyčný.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: GIOIA

Pop operné trio Gioia tento rok koncertom otvárali Dni Majstra Pavla. Mesto výnimočných spevákov pozvalo aj na Tajomnú Levoču, kde ľuďom zaspievali z hlavného pódia. Toto prostredie ich oslovilo natoľko, že sa tu rozhodli chvíľu zotrvať, aby si nasali atmosféru historickej a tajomnej Levoče. Pozvali sme ich aj do nášho štúdia, kde nám porozprávali o tom, ako a prečo vznikli a prečo im Levoča učarovala.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: Simona Frantová

Niekoľko častí Limka rozhovorov venujeme aj známym ľuďom, ktorí navštívili naše mesto počas Tajomnej Levoče. Ponúkneme vám ich dojmy a pohľady na Levoču aj tohtoročný multižánrový festival. Jednou z týchto hostí bola aj Simona Frantová, dlhoročná redaktorka a moderátorka televízie TA3, ktorá sa vo svojej práci venuje kultúre, ale aj dokumentom. Aktuálne pracuje na dokumentárnom cykle Tajomstvá Slovenska.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: Ľubomír Kopčák

Umeleckého rezbára, Ľubomíra Kopčáka z Betlanoviec Levočanom netreba zvlášť predstavovať. Na Karpatskom remeselnom trhu ho stretávajú od jeho počiatkov. Ozvláštňuje trhovú atmosféru nielen svojimi výrobkami, ale aj plieskaním bičom a nádhernou hrou na fujare. Za tým, čo nám ukáže počas niekoľkých dní sú však roky práce, hlboko zakorenená tradícia drevovýroby a drevorezby v jeho rodine a láska k folklóru. Viac prezradil v novej časti Limka Rozhovorov.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: Zuzana Kamenická

Program multižánrového festivalu v meste, Tajomná Levoča, bude tento rok opäť rozdelený do troch dní. V termíne od 17. – 20. augusta 2023 ožije mesto kultúrou, hudbou aj zábavou. Jej súčasťou je v piatok a sobotu tradične aj Karpatský remeselný trh. Cieľom 21. ročníka Tajomnej Levoče je ponúknuť návštevníkom rôznorodý program, aby si na svoje prišli všetky vekové kategórie. Programová skladba rátala s mladými umelcami, ale aj osvedčenými interpretmi. Nebudú chýbať ani účinkujúci z regiónu. Viac v rozhovore prezradila Zuzana Kamenická, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska.

Program Tajomnej Levoče je realizovaný aj vďaka projektu Radnica otvorená komunitám (Radnica)“, kód projektu: CLT01027“.  Projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: Branislav Minďaš

Na Levočskej priehrade trávili v minulosti miestni aj návštevníci z okolia celé letá. V istom období a dobrom počasí ručníky, na ktorých oddychovali, lemovali takmer celý obvod vodnej plochy. Priehrada dlhoročne slúži aj miestnym rybárom a  pre Levočanov je oázou pokoja a oddychu. Punc moderného multifunkčného relaxačného areálu jej dodala revitalizácia v rokoch 2021/2022. Dnes je miestom, ktoré počas letnej sezóny navštevujú najmä rodiny s deťmi, ale aj milovníci športov či tí, ktorí hľadajú iba tiché a príjemné miesto na oddych v prírode. Viac v rozhovore porozprával Branislav Minďaš, riaditeľ Technických služieb mesta Levoča, ktoré spravujú areál Žabej cesty.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


 1. Limka rozhovory: Renáta Milčáková

Pedagogička, prekladateľka a ilustrátorka, Renáta Milčáková, žije a pôsobí v Levoči. Jej ilustrácie nájdete v knihách Jonatán malý ako omrvinka, Rozprávka o oslíkovi, Trinásta komnata či Triki-liky. Svojou tvorbou prispieva do viacerých tunajších aj zahraničných detských časopisov. Pre knihy Medvedík Pú a Fairy Tales vytvorila originálne taktilné ilustrácie, v ktorých využila rôzne tvary, materiály, štruktúry, vyklápacie okienka a pohyblivé prvky. Ilustrovala a z taliančiny preložila súbor talianskych autorských rozprávok s názvom Sedem rokov nemá. Knihy s jej ilustráciami získali niekoľko cien doma i v zahraničí. V rozhovore prezradila, či ju pri tvorbe inšpiruje Levoča, ako vzniká ilustrácia aj aký je z jej pohľadu súčasný detský čitateľ.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Dávid „BabyFace Jr.“ Kedžuch a Dávidom „Babyface“ Kedžuch

Prvý jún je Medzinárodným dňom detí a my vám ponúkame príbeh úspešného mladého človeka, ktorý by mohol ísť rovesníkom aj mladším deťom pozitívnym príkladom. Dávid „BabyFace Jr.“ Kedžuch, syn reprezentačného trénera Dávida Kedžucha, sa venuje zmiešaným bojovým umeniam MMA. Pôsobí v športovom klube PIT GYM LEVOČA. Na Majstrovstvách sveta GAMMA USA roku 2022 v MMA v Nashville si vybojoval titul Majstra sveta v kategórii mládež vo veku 12 – 13 rokov. Získal aj titul Majster Slovenska 2021/2022 v Slovenskej amatérskej lige MMA. V tomto roku získal ocenenie v ankete Najúspešnejší športovci regiónu SPIŠ za rok 2022. Dávid však najťažší zápas vybral vyhral ešte predtým ako začas s MMA. V rozhovore s ním a jeho otcom Dávidom Babyface Kedžuchom budete počuť o jeho ceste k športu aj ich spoločných cieľoch.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Miroslav Vilkovský

Levočská radnica bola vždy dejiskom významných udalostí. Zatiaľ čo v minulosti v nej sídlil richtár, notár a mestská rada – autority, ktoré rozhodovali o osudoch Levočanov, v súčasnosti sa tu prijímajú dôležité návštevy, organizujú sobáše alebo prednášky. Na prvom poschodí sú reprezentatívne priestory a sídlo expozície SNM – Spišského múzea v Levoči o histórii mesta, ktoré očaria každého návštevníka. Na prízemí radnice bývali malé predajne, pred niekoľkými rokmi jarmok, no Levočania si ich pamätajú vždy ako tmavé, miestami až ponuré priestory. Suterén nebol prístupný verejnosti desaťročia. Zmeniť by sa to malo už začiatkom leta, po skončení 1. etapy obnovy radnice. Vrcholiaca rekonštrukcia prízemia a suterénu priniesla mnohé významné historické nálezy, ale aj život a svetlo do priestorov, ktoré by mali byť po novom otvorené nielen pre návštevníkov mesta, ale aj pre komunity, ktoré tu žijú. Viac v rozhovore prezradil primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Magdaléna Janovská

Architektka Magdaléna Janovská sa vo svojej práci zameriava na tvorbu v historickom prostredí. Realizovala pamiatkové výskumy a architektonicky sa podieľala na obnovách mnohých pamiatok a historických budov. Spolupracovala na architektonických riešeniach rôznych muzeálnych expozícií či výstav nielen v Levoči, ale aj v okolí a mnohých ďalších slovenských mestách. Radnici v Levoči sa profesijne venuje už od 80. rokov a ako generálna architektka pracuje aj na súčasnej rekonštrukcii jej prízemia a suterénu, ktorá v týchto mesiacoch vrcholí. V rozhovore sa dozviete, ako prebiehajúca obnova a výskumy, ktoré jej predchádzali, zmenili históriu nášho mesta, aj s akými najzávažnejšími problémami sa museli počas rekonštrukcie popasovať.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Štefan Štec

Koncom marca vystúpil v Mestskom divadle v Levoči charizmatický spevák Štefan Štec. Jeho koncert s kapelou Fajta bol poďakovaním pre učiteľov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta pri príležitosti Dňa učiteľov. Štefan Štec spieva prevažne rusínske ľudové piesne. Za svoj debutový album Poleťiv bym na kraj svita získal dvojnásobnú platinovú platňu. Štefan má nezabudnuteľný prejav, ktorý predviedol v roku 2017 vo folklórnej šou Zem spieva.

Po koncerte v Levoči sme Štefana pozvali do nášho štúdia a rozprávali sme sa o jeho pohľade na učiteľskú profesiu, ktorú si po vysokoškolskom štúdiu aj sám vyskúšal.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Jana Repaská

Jana Repaská s manželom žijú v Levoči. V neďalekom Poprade otvorili v roku 2018 Terapeutické ihrisko Janka, v ktorom pomáhajú deťom s autizmom a inými špecifickým potrebami, či diagnózami. Pri terapii používajú metódy, s ktorými pracovala Jana Repaská počas svojho pôsobenia v Spojených štátoch amerických. Pozhovárala som sa s ňou pri príležitosti 2. apríla – Svetového dňa povedomia o autizme. Priblížila mi, ako vyzerajú terapie v ich zariadení, s akými problémami sa rodiny s deťmi s autizmom stretávajú, aj o tom, ako prekonať predsudky v tejto téme. :

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Alexander Gerbery

Prinášame vám 3. epizódu Limka rozhovorov v zvukovej podobe s hosťom Alexandrom Gerberym – magistrom histórie, výtvarníkom, autorom komiksov a rozmanitých ilustrácií s tematikou hororu, science fiction a fantasy. V rozhovore budete počuť o tom, čím je pre neho horor ako žáner zaujímavý, ako zbieral levočské mestské povesti, a ako vznikla kniha Strašidelné mestské legendy.:

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Peter Milčák

Prinášame vám 2. epizódu Limka rozhovorov v zvukovej podobe s hosťom Petrom Milčákom z vydavateľstva Modrý Peter. V rozhovore budete počuť, ako svoje nezávislé vydavateľstvo zakladal, čomu sa venuje, ale aj to, čo môže poézia priniesť človeku súčasnosti.:

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


 1. Limka rozhovory: Janka Dolanská

V prvej časti Limka rozhovorov sme sa pri príležitosti Marca – mesiaca knihy zhovárali s riaditeľkou Knižnice Jána Henkela v Levoči Jankou Dolanskou. Porozprávala nám, ako sa vyvíjal jej vzťah ku knihám, čo jej čítanie dáva a čo môžu knihy ponúknuť iným. Priblížila tiež činnosti a ciele regionálnej knižnice:

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák