Život v meste

LIMKA – rozhovory

Počúvajte rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí žijú a pôsobia v Levoči. Okrem toho, že ich nájdete v tlačenej verzii mesačníka Limka, po novom si ich môžete aj vypočuť!


  1. Limka rozhovory: Miroslav Vilkovský

Levočská radnica bola vždy dejiskom významných udalostí. Zatiaľ čo v minulosti v nej sídlil richtár, notár a mestská rada – autority, ktoré rozhodovali o osudoch Levočanov, v súčasnosti sa tu prijímajú dôležité návštevy, organizujú sobáše alebo prednášky. Na prvom poschodí sú reprezentatívne priestory a sídlo expozície SNM – Spišského múzea v Levoči o histórii mesta, ktoré očaria každého návštevníka. Na prízemí radnice bývali malé predajne, pred niekoľkými rokmi jarmok, no Levočania si ich pamätajú vždy ako tmavé, miestami až ponuré priestory. Suterén nebol prístupný verejnosti desaťročia. Zmeniť by sa to malo už začiatkom leta, po skončení 1. etapy obnovy radnice. Vrcholiaca rekonštrukcia prízemia a suterénu priniesla mnohé významné historické nálezy, ale aj život a svetlo do priestorov, ktoré by mali byť po novom otvorené nielen pre návštevníkov mesta, ale aj pre komunity, ktoré tu žijú. Viac v rozhovore prezradil primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.
stiahni do svojho zariadenia


  1. Limka rozhovory: Magdaléna Janovská

Architektka Magdaléna Janovská sa vo svojej práci zameriava na tvorbu v historickom prostredí. Realizovala pamiatkové výskumy a architektonicky sa podieľala na obnovách mnohých pamiatok a historických budov. Spolupracovala na architektonických riešeniach rôznych muzeálnych expozícií či výstav nielen v Levoči, ale aj v okolí a mnohých ďalších slovenských mestách. Radnici v Levoči sa profesijne venuje už od 80. rokov a ako generálna architektka pracuje aj na súčasnej rekonštrukcii jej prízemia a suterénu, ktorá v týchto mesiacoch vrcholí. V rozhovore sa dozviete, ako prebiehajúca obnova a výskumy, ktoré jej predchádzali, zmenili históriu nášho mesta, aj s akými najzávažnejšími problémami sa museli počas rekonštrukcie popasovať.
stiahni do svojho zariadenia


  1. Limka rozhovory: Štefan Štec

Koncom marca vystúpil v Mestskom divadle v Levoči charizmatický spevák Štefan Štec. Jeho koncert s kapelou Fajta bol poďakovaním pre učiteľov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta pri príležitosti Dňa učiteľov. Štefan Štec spieva prevažne rusínske ľudové piesne. Za svoj debutový album Poleťiv bym na kraj svita získal dvojnásobnú platinovú platňu. Štefan má nezabudnuteľný prejav, ktorý predviedol v roku 2017 vo folklórnej šou Zem spieva.

Po koncerte v Levoči sme Štefana pozvali do nášho štúdia a rozprávali sme sa o jeho pohľade na učiteľskú profesiu, ktorú si po vysokoškolskom štúdiu aj sám vyskúšal.
stiahni do svojho zariadenia


  1. Limka rozhovory: Jana Repaská

Jana Repaská s manželom žijú v Levoči. V neďalekom Poprade otvorili v roku 2018 Terapeutické ihrisko Janka, v ktorom pomáhajú deťom s autizmom a inými špecifickým potrebami, či diagnózami. Pri terapii používajú metódy, s ktorými pracovala Jana Repaská počas svojho pôsobenia v Spojených štátoch amerických. Pozhovárala som sa s ňou pri príležitosti 2. apríla – Svetového dňa povedomia o autizme. Priblížila mi, ako vyzerajú terapie v ich zariadení, s akými problémami sa rodiny s deťmi s autizmom stretávajú, aj o tom, ako prekonať predsudky v tejto téme. :
stiahni do svojho zariadenia


  1. Limka rozhovory: Alexander Gerbery

Prinášame vám 3. epizódu Limka rozhovorov v zvukovej podobe s hosťom Alexandrom Gerberym – magistrom histórie, výtvarníkom, autorom komiksov a rozmanitých ilustrácií s tematikou hororu, science fiction a fantasy. V rozhovore budete počuť o tom, čím je pre neho horor ako žáner zaujímavý, ako zbieral levočské mestské povesti, a ako vznikla kniha Strašidelné mestské legendy.:
stiahni do svojho zariadenia


  1. Limka rozhovory: Peter Milčák

Prinášame vám 2. epizódu Limka rozhovorov v zvukovej podobe s hosťom Petrom Milčákom z vydavateľstva Modrý Peter. V rozhovore budete počuť, ako svoje nezávislé vydavateľstvo zakladal, čomu sa venuje, ale aj to, čo môže poézia priniesť človeku súčasnosti.:
stiahni do svojho zariadenia


  1. Limka rozhovory: Janka Dolanská

V prvej časti Limka rozhovorov sme sa pri príležitosti Marca – mesiaca knihy zhovárali s riaditeľkou Knižnice Jána Henkela v Levoči Jankou Dolanskou. Porozprávala nám, ako sa vyvíjal jej vzťah ku knihám, čo jej čítanie dáva a čo môžu knihy ponúknuť iným. Priblížila tiež činnosti a ciele regionálnej knižnice:
stiahni do svojho zariadenia