Život v meste

LIMKA – rozhovory

Počúvajte rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí žijú a pôsobia v Levoči. Okrem toho, že ich nájdete v tlačenej verzii mesačníka Limka, po novom si ich môžete aj vypočuť!


31. LIMKA ROZHOVORY S PETROM OLEKŠÁKOM

Levoča v srdci Spiša, obklopená horami a krásnou prírodou je krajinou, ktorá je osídlená tisícročia. Je obrazom ľudí, ktorí v nej žili. Od poslednej doby ľadovej približne pred 10 tis. rokmi až do dnešného obdobia ju jej rôznorodí obyvatelia výrazne pretvorili, v nedostupných častiach si žila a žije svoj prirodzený príbeh dodnes.

O harmonickej krajine Spiša v okolí Levoče a jej prírode sa dnes porozprávame s PETROM OLEKŠÁKOM z NP Slovenský raj.

stiahni do svojho zariadenia

 

30. LIMKA ROZHOVORY SO ŽELMÍROU ZEMČÁKOVOU A MILANOM RESUTÍKOM

V máji bola v historickej radnici uvedená antológia nevidiacich poetiek a básnikov Videné z nevidna. Podujatie zorganizovala Knižnica Jána Henkela v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a mestom Levoča. Kniha ponúka tvorbu nevidiacich básnikov, ktorých pripravil osud o zrak od narodenia, iní oň prišli v detstve či v dospelosti.

Záštitu nad podujatím prevzali predseda PSK Milan Majerský a primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.

V štúdiu sme sa o antológii zhovárali so zostavovateľom Milanomn Resutíkom a jednou z autoriek Želmírou Zemčákovou. 

stiahni do svojho zariadenia

29.  LIMKA ROZHOVORY S IVANOM JANOVSKÝM

Ivan Janovský je filmár, producent, koproducent, režisér dokumentárnych filmov a location manager, ktorý dokázal, že aj v Levoči sa dajú robiť kvalitné a oceňované filmy.

Ivan Janovský tento rok oslávil významné životné jubileum. Dnes sa pri tejto príležitosti bude v mestskom kine v Levoči premietať zostrih jeho filmovej tvorby s názvom Od Koliby po Levoču.

stiahni do svojho zariadenia

 

28. LIMKA ROZHOVORY S GREGOROM CHALUPECKÝM

Gregor Chalupecký je mladý charizmatický levočský multiinštrumentalista, ktorého vďaka zaujímavému výzoru a talentu na pódiu neprehliadnete. Hudobné koreňe má v levočskej Základnej umeleckej škole u učiteľa Vladimíra Tomka. Aktuálne pôsobí v niekoľkých hudobných zoskupeniach – Heleniných očiach, Akustike, Simple souls a The Bureau. Hosťuje v Štátnej filharmónii Košice, Národnom divadle v Košiciach, tiež Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu. Porozprávali sme sa o jeho hudobných začiatkoch, aj o tom, či sa plánuje venovať autorskej tvorbe.

stiahni do svojho zariadenia

 

          27. LIMKA ROZHOVORY S ANEŽKOU ŠKOPOVOU

Levočanka, Anežka Škopová, žila do 10 rokov v miestnej rómskej komunite, neskôr na Sídlisku Západ. Študovala na jednom z levočským gymnázií, na vysokej škole sociálnu prácu. Donedávna pracovala Bystranoch ako sociálna pedagogička na Základnej škole v Bystranoch, potom vstúpila do politiky, dnes je poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky. Venuje sa sociálnej a rodinnej politike. Tvrdí, že jej cieľom je presadzovať rozvoj a implementáciu moderného, inkluzívneho vzdelávania a riešiť problémy v oblasti kultúrneho dedičstva znevýhodnených skupín. Rozhovor vznikol pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

stiahni do svojho zariadenia

 

          26. LIMKA ROZHOVORY S FRANTIŠKOM DLUGOŠOM

Emeritný farár František Dlugoš viedol levočskú farnosť viac ako 30 rokov. Mesto mu natoľko prirástlo k srdcu, že sa rozhodol zostať v Levoči aj po odchode do dôchodku. Počas jeho služby sa z Chrámu sv. Jakuba stala bazilika a v roku 1995 spoluorganizoval návštevu pápeža Jána Pavla II. na Mariánskej hore v Levoči. Veľkú noc považuje za najkrajšie sviatky v roku a vysvetlil nám jej symboliku. Navštívili sme ho v jeho príbytku na Námestí Majstra Pavla, na ktorom ho, ako sám povedal, najviac teší, že sa nachádza blízko Baziliky sv. Jakuba i Gymnaziálneho kostola.

stiahni do svojho zariadenia

   1. Limka rozhovory s Máriou Novotnou

K dejinám umenia priviedli Máriu Novotnú príbehy aj dekan Štefan Klubert 8. marec je Medzinárodný deň žien. V levočskej histórii, ale aj súčasnosti boli a sú ženy, ktoré formovali spoločnosť. Jednou z najviditeľnejších osobností súčasnosti v našom meste je Mária Novotná, historička umenia, ktorá pôsobila v SNM – Spišskom múzeu viac ako 40 rokov, 23 rokov na pozícii riaditeľky. Dlhodobo spolupracovala s Oblastným reštaurátorským ateliérom v Levoči. Spravovala tiež Spišský hrad, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky na Slovensku.

stiahni do svojho zariadenia

 

   1. Limka rozhovory s Petrom Župníkom

Peter Župník je jeden z významných československých fotografov svojej generácie. V rokoch 1976 –  80 študoval užitú fotografiu na Strednej škole umenia a remesiel v Košiciach. O 6 rokov neskôr absolvoval štúdium fotografie na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe u profesora Jána Šmoka. Od roku 1987 pracuje ako voľný fotograf. Koncom 80. rokov sa stal členom výtvarnej skupiny Most a neskôr aj združenia Pražský dum fotografie. Ako sám tvrdí, nepatrí medzi komerčných fotografov, vo svojej voľnej tvorbe stále hľadá dokonalú fotografiu, v ktorej je príbeh, trocha tajomstva, posolstvo a zároveň dokáže  zaujať a potešiť náročnejšieho diváka. Najnovšie vystavuje v Galérii mesta Levoča. Na výstave nájdete 72 starších i najnovších prác.

stiahni do svojho zariadenia

 

   1. Limka rozhovory s Martinom Drahomireckým

Martina Drahomireckého poznajú Levočania ako vedúceho majetkového oddelenia mestského úradu, známy je však aj láskou k cestovaniu, písaniu, turistike, fotografovaniu či záľube v lietadlách. Pre internetový portál hiking.sk píše o svojich cestovateľských a turistických zážitkoch často z prostredia Levočských vrchov. Niekoľko článkov vytvoril v minulosti aj pre Limku. Jeho fotografie môžete nájsť v kalendári Tatranské okamihy, ktorý bol ocenený ako tretí Najkrajší kalendár  Slovenska, ale aj v rôznych turistických sprievodcoch a publikáciách.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Jakub Horváth

   1. Limka rozhovory s DANIELOM HURAIOM

Levoču pred oslobodením okupovali nemeckí i maďarskí okupanti, koncom januára uplynie 79. rokov od jej oslobodenia 1. Československým armádnym zborom. Skúmaniu a edukácii verejnosti v týchto dejinných udalostiach sa dlhodobo venuje Občianske združenie Prešovský klub vojenskej histórie Dukla, ktorého štatutárnym zástupcom je Daniel Hurai. V rámci projektu Živá história zorganizoval klub v roku 2020 simulované boje o oslobodenie Levoče a jej okolia v Spišskom Hrhove a pred vstupom do mesta, v blízkosti kaplnky na tzv. Starej hrhovskej ceste, medzi nemeckým Wehrmachtom, Maďarskou kráľovskou armádou a 1. Československým armádnym zborom. Ako prebiehalo oslobodenie nášho mesta a prečo stále panuje naratív, že nás oslobodila Červená armáda, sa dozviete v rozhovore.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák

   1. Limka rozhovory s TIMI STRNALOVOU

V decembri sa Slovensko dozvedelo, že víťazkou 3. série úspešnej pekárskej šou RTVS Pečie celé Slovensko sa stala najmladšia finalistka Timi Strnalová z Levoče. Timi študovala na Prešovskej univerzite v Prešove, 4 roky študovala v Škótsku a pol roka i v Kanade. Pečie od detstva, no len pred pár rokmi sa tomu začala venovať intenzívne. Najväčšiu záľubu má v kváskovaní a príprave makróniek. Šou Pečie celé Slovensko je fenoménom, ktorý sledujú v celom svete milióny divákov. Je typická priateľskou atmosférou, bez intríg a závisti.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák

   1. Limka rozhovory s PATRIKOM MITUROM

Sviatky radosti a pokoja – tak sa označuje najkrajší čas v roku Vianoce. Mnohí to takto cítia, pre iných môžu byť náročným obdobím. Najmä, ak ich nemôžu prežívať v hojnosti a pokoji alebo stratili niekoho blízkeho. O význame Vianoc, o tom čo znamenajú pre kresťanov, o tom, ako nepodľahnúť predvianočnému zhonu, aj ako sa vysporiadať s náročnými situáciami počas sviatkov som sa rozprávala s kaplánom levočskej farnosti Rímskokatolíckej cirkvi Patrikom Miturom.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák

   1. Limka rozhovory s GABRIELOM LUKÁČOM

Levočské námestie v 89 zaplnili študenti a Levočania túžiaci po slobode. Udalosti Novembra 1989 nezvratne zmenili históriu Slovenska. Demonštrácie 16. novembra v Bratislave a 17. novembra v Prahe, ktoré sa konali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a 50. výročia nacistických razií na pražských vysokoškolských internátoch, a na ktorých demonštranti protestovali proti komunizmu, vyústili do prudkých zásahov bezpečnostných zložiek a následne i pádu komunistického režimu. Protesty sa nekonali len v najväčších mestách vtedajšieho Československa, demonštrovalo sa po celej krajine, rovnako aj v Levoči. Jednou z kľúčových osobností Novembra ’89 v našom meste bol archeológ Gabriel Lukáč.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory so ŽELMÍROU ZEMČÁKOVOU a MICHALOM TKÁČIKOM

Abecedidlo je kniha básní pre deti, ktorej autorkou je korektorka Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči Želmíra Zemčáková. Autorka v roku 2019 debutovala zbierkou básní Mám za sklom Lennonovu fotku, Abecedidlo je jej druhým autorským počinom. S nápadom napísať knihu, vďaka ktorej môžu vidiace deti lepšie spoznať Braillovo písmo a zároveň sa učiť abecedu, prišiel Michal Tkáčik, hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo. Knihu pre deti ilustrovala levočská pedagogička a ilustrátorka Renáta Milčáková. Kniha bola vydaná v čiernotlači aj brailovej verzii.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: S LENKOU ZEMČÁKOVOU O COSPLAY

V októbri ožije Levoča cosplay festivalom Mini Movie Con. Chceli by ste sa na chvíľu stať obľúbenou filmovou či hernou postavou? V októbri máte príležitosť! Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s cosplayerkou Lenkou Zemčákovou pripravujú nultý ročník cosplay festivalu v mestskom kine s názvom Mini Movie Con. Viac sa dozviete, ak si vypočujete ďalšiu časť Limka rozhovorov.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: S ČLENKAMI PATCHWORKOVÉHO KLUBU

Vedia sa podeliť o chýbajúci kúsok látky, obdivovať aj inšpirovať sa navzájom, vymieňať si pracovné postupy, poradiť si praktickejší postup šitia. Pod rukami im rastú obrázky šitých papierových pohľadníc, ušité bloky dek, precízne komponenty peňaženiek. Trpezlivo ručne zošívajú hlavolamy, anjelikov, vianočné zvončeky. Myslia na praktickosť svojich výrobkov, bezpečnosť hračiek, kvalitu predávaných výrobkov. Dvadsaťpäť žien už 14 rokov tvorí Patchworkový klub v Levoči.

S touto družnou komunitou sa nám spája každoročný vianočný stánok v parku a výstava počas letného festivalu Tajomná Levoča. O ich kreatívnej záľube a zručnosti sa Eva Malíšková porozprávala s pani Helenou Hradiskou, prvou vedúcou Patchworkového klubu a pani Agátou Brnčalovou, súčasnou vedúcou, obe však sú nadšenými a zručnými tvorkyňami „šitia z kúskov“.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: ANNA VASSEUR

Európsky deň jazykov sa v členských krajinách Rady Európy pripomína 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je motivovať Európanov, aby sa bez ohľadu na vek v školách aj mimo nich učili viac jazykov. Anna Vasseur je rodená Košičanka, roky pracovala pre Slovenský inštitút v Paríži. Kým sa však vybrala za láskou do metropoly Francúzska, pracovala ako sprievodkyňa v Bazilike sv. Jakuba. Práve tam stretla budúceho manžela, s ktorým ju, ako sama vraví, spojil Majster Pavol. Ovláda niekoľko jazykov, do francúzštiny preložila niekoľko kníh.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: Levočské babie leto

Nadia a David Conway usporadúvajú festival vážnej hudby Levočské babie leto už 16 rokov. Každoročne im v tom pomáha aj Mestské kultúrne stredisko. Počas tohto obdobia Levoču navštívili špičkoví hudobníci z celého sveta. Levoča ich oslovila natoľko, že sa na festival vracajú opakovane. Mnohí na Slovensku nikdy predtým neúčinkovali, zazneli tu desiatky premiér, John Elcock dokonca zložil skladbu s názvom Klietka hanby špeciálne pre Levoču. Festival má neobvyklú dramaturgiu a hudobníci, ktorí tu vystúpia majú pri výbere repertoára voľné ruky, dokonca sa spájajú a premiérovo hrajú aj spoločne. Viac budete počuť v dnešnom podcaste, ktorý bude netradične viacjazyčný.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: GIOIA

Pop operné trio Gioia tento rok koncertom otvárali Dni Majstra Pavla. Mesto výnimočných spevákov pozvalo aj na Tajomnú Levoču, kde ľuďom zaspievali z hlavného pódia. Toto prostredie ich oslovilo natoľko, že sa tu rozhodli chvíľu zotrvať, aby si nasali atmosféru historickej a tajomnej Levoče. Pozvali sme ich aj do nášho štúdia, kde nám porozprávali o tom, ako a prečo vznikli a prečo im Levoča učarovala.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: Simona Frantová

Niekoľko častí Limka rozhovorov venujeme aj známym ľuďom, ktorí navštívili naše mesto počas Tajomnej Levoče. Ponúkneme vám ich dojmy a pohľady na Levoču aj tohtoročný multižánrový festival. Jednou z týchto hostí bola aj Simona Frantová, dlhoročná redaktorka a moderátorka televízie TA3, ktorá sa vo svojej práci venuje kultúre, ale aj dokumentom. Aktuálne pracuje na dokumentárnom cykle Tajomstvá Slovenska.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: Ľubomír Kopčák

Umeleckého rezbára, Ľubomíra Kopčáka z Betlanoviec Levočanom netreba zvlášť predstavovať. Na Karpatskom remeselnom trhu ho stretávajú od jeho počiatkov. Ozvláštňuje trhovú atmosféru nielen svojimi výrobkami, ale aj plieskaním bičom a nádhernou hrou na fujare. Za tým, čo nám ukáže počas niekoľkých dní sú však roky práce, hlboko zakorenená tradícia drevovýroby a drevorezby v jeho rodine a láska k folklóru. Viac prezradil v novej časti Limka Rozhovorov.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: Zuzana Kamenická

Program multižánrového festivalu v meste, Tajomná Levoča, bude tento rok opäť rozdelený do troch dní. V termíne od 17. – 20. augusta 2023 ožije mesto kultúrou, hudbou aj zábavou. Jej súčasťou je v piatok a sobotu tradične aj Karpatský remeselný trh. Cieľom 21. ročníka Tajomnej Levoče je ponúknuť návštevníkom rôznorodý program, aby si na svoje prišli všetky vekové kategórie. Programová skladba rátala s mladými umelcami, ale aj osvedčenými interpretmi. Nebudú chýbať ani účinkujúci z regiónu. Viac v rozhovore prezradila Zuzana Kamenická, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska.

Program Tajomnej Levoče je realizovaný aj vďaka projektu Radnica otvorená komunitám (Radnica)“, kód projektu: CLT01027“.  Projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: Branislav Minďaš

Na Levočskej priehrade trávili v minulosti miestni aj návštevníci z okolia celé letá. V istom období a dobrom počasí ručníky, na ktorých oddychovali, lemovali takmer celý obvod vodnej plochy. Priehrada dlhoročne slúži aj miestnym rybárom a  pre Levočanov je oázou pokoja a oddychu. Punc moderného multifunkčného relaxačného areálu jej dodala revitalizácia v rokoch 2021/2022. Dnes je miestom, ktoré počas letnej sezóny navštevujú najmä rodiny s deťmi, ale aj milovníci športov či tí, ktorí hľadajú iba tiché a príjemné miesto na oddych v prírode. Viac v rozhovore porozprával Branislav Minďaš, riaditeľ Technických služieb mesta Levoča, ktoré spravujú areál Žabej cesty.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák, Jakub Horváth


   1. Limka rozhovory: Renáta Milčáková

Pedagogička, prekladateľka a ilustrátorka, Renáta Milčáková, žije a pôsobí v Levoči. Jej ilustrácie nájdete v knihách Jonatán malý ako omrvinka, Rozprávka o oslíkovi, Trinásta komnata či Triki-liky. Svojou tvorbou prispieva do viacerých tunajších aj zahraničných detských časopisov. Pre knihy Medvedík Pú a Fairy Tales vytvorila originálne taktilné ilustrácie, v ktorých využila rôzne tvary, materiály, štruktúry, vyklápacie okienka a pohyblivé prvky. Ilustrovala a z taliančiny preložila súbor talianskych autorských rozprávok s názvom Sedem rokov nemá. Knihy s jej ilustráciami získali niekoľko cien doma i v zahraničí. V rozhovore prezradila, či ju pri tvorbe inšpiruje Levoča, ako vzniká ilustrácia aj aký je z jej pohľadu súčasný detský čitateľ.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Dávid „BabyFace Jr.“ Kedžuch a Dávidom „Babyface“ Kedžuch

Prvý jún je Medzinárodným dňom detí a my vám ponúkame príbeh úspešného mladého človeka, ktorý by mohol ísť rovesníkom aj mladším deťom pozitívnym príkladom. Dávid „BabyFace Jr.“ Kedžuch, syn reprezentačného trénera Dávida Kedžucha, sa venuje zmiešaným bojovým umeniam MMA. Pôsobí v športovom klube PIT GYM LEVOČA. Na Majstrovstvách sveta GAMMA USA roku 2022 v MMA v Nashville si vybojoval titul Majstra sveta v kategórii mládež vo veku 12 – 13 rokov. Získal aj titul Majster Slovenska 2021/2022 v Slovenskej amatérskej lige MMA. V tomto roku získal ocenenie v ankete Najúspešnejší športovci regiónu SPIŠ za rok 2022. Dávid však najťažší zápas vybral vyhral ešte predtým ako začas s MMA. V rozhovore s ním a jeho otcom Dávidom Babyface Kedžuchom budete počuť o jeho ceste k športu aj ich spoločných cieľoch.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Miroslav Vilkovský

Levočská radnica bola vždy dejiskom významných udalostí. Zatiaľ čo v minulosti v nej sídlil richtár, notár a mestská rada – autority, ktoré rozhodovali o osudoch Levočanov, v súčasnosti sa tu prijímajú dôležité návštevy, organizujú sobáše alebo prednášky. Na prvom poschodí sú reprezentatívne priestory a sídlo expozície SNM – Spišského múzea v Levoči o histórii mesta, ktoré očaria každého návštevníka. Na prízemí radnice bývali malé predajne, pred niekoľkými rokmi jarmok, no Levočania si ich pamätajú vždy ako tmavé, miestami až ponuré priestory. Suterén nebol prístupný verejnosti desaťročia. Zmeniť by sa to malo už začiatkom leta, po skončení 1. etapy obnovy radnice. Vrcholiaca rekonštrukcia prízemia a suterénu priniesla mnohé významné historické nálezy, ale aj život a svetlo do priestorov, ktoré by mali byť po novom otvorené nielen pre návštevníkov mesta, ale aj pre komunity, ktoré tu žijú. Viac v rozhovore prezradil primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Magdaléna Janovská

Architektka Magdaléna Janovská sa vo svojej práci zameriava na tvorbu v historickom prostredí. Realizovala pamiatkové výskumy a architektonicky sa podieľala na obnovách mnohých pamiatok a historických budov. Spolupracovala na architektonických riešeniach rôznych muzeálnych expozícií či výstav nielen v Levoči, ale aj v okolí a mnohých ďalších slovenských mestách. Radnici v Levoči sa profesijne venuje už od 80. rokov a ako generálna architektka pracuje aj na súčasnej rekonštrukcii jej prízemia a suterénu, ktorá v týchto mesiacoch vrcholí. V rozhovore sa dozviete, ako prebiehajúca obnova a výskumy, ktoré jej predchádzali, zmenili históriu nášho mesta, aj s akými najzávažnejšími problémami sa museli počas rekonštrukcie popasovať.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Štefan Štec

Koncom marca vystúpil v Mestskom divadle v Levoči charizmatický spevák Štefan Štec. Jeho koncert s kapelou Fajta bol poďakovaním pre učiteľov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta pri príležitosti Dňa učiteľov. Štefan Štec spieva prevažne rusínske ľudové piesne. Za svoj debutový album Poleťiv bym na kraj svita získal dvojnásobnú platinovú platňu. Štefan má nezabudnuteľný prejav, ktorý predviedol v roku 2017 vo folklórnej šou Zem spieva.

Po koncerte v Levoči sme Štefana pozvali do nášho štúdia a rozprávali sme sa o jeho pohľade na učiteľskú profesiu, ktorú si po vysokoškolskom štúdiu aj sám vyskúšal.

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Jana Repaská

Jana Repaská s manželom žijú v Levoči. V neďalekom Poprade otvorili v roku 2018 Terapeutické ihrisko Janka, v ktorom pomáhajú deťom s autizmom a inými špecifickým potrebami, či diagnózami. Pri terapii používajú metódy, s ktorými pracovala Jana Repaská počas svojho pôsobenia v Spojených štátoch amerických. Pozhovárala som sa s ňou pri príležitosti 2. apríla – Svetového dňa povedomia o autizme. Priblížila mi, ako vyzerajú terapie v ich zariadení, s akými problémami sa rodiny s deťmi s autizmom stretávajú, aj o tom, ako prekonať predsudky v tejto téme. :

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Alexander Gerbery

Prinášame vám 3. epizódu Limka rozhovorov v zvukovej podobe s hosťom Alexandrom Gerberym – magistrom histórie, výtvarníkom, autorom komiksov a rozmanitých ilustrácií s tematikou hororu, science fiction a fantasy. V rozhovore budete počuť o tom, čím je pre neho horor ako žáner zaujímavý, ako zbieral levočské mestské povesti, a ako vznikla kniha Strašidelné mestské legendy.:

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Peter Milčák

Prinášame vám 2. epizódu Limka rozhovorov v zvukovej podobe s hosťom Petrom Milčákom z vydavateľstva Modrý Peter. V rozhovore budete počuť, ako svoje nezávislé vydavateľstvo zakladal, čomu sa venuje, ale aj to, čo môže poézia priniesť človeku súčasnosti.:

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák


   1. Limka rozhovory: Janka Dolanská

V prvej časti Limka rozhovorov sme sa pri príležitosti Marca – mesiaca knihy zhovárali s riaditeľkou Knižnice Jána Henkela v Levoči Jankou Dolanskou. Porozprávala nám, ako sa vyvíjal jej vzťah ku knihám, čo jej čítanie dáva a čo môžu knihy ponúknuť iným. Priblížila tiež činnosti a ciele regionálnej knižnice:

stiahni do svojho zariadenia

Technická spolupráca: Vladimír Maľák