Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Predvolebná diskusia s kandidátmi na post primátora mesta LevočaVytlačiť
 

V tomto týždni, každú nepárnu celú hodinu odvysiela TV Levoča diskusné štúdio
s kandidátmi na post primátora mesta Levoča.

Diskusne_studio.jpg


 
 

V deviatich nemocniciach na Slovensku začala vianočná zbierka šatstvaVytlačiť
 

Deväť nemocníc po celom Slovenku prispeje do vianočnej zbierky šatstva, ktorá odštartovala 1. novembra a skončí 30. novembra. Projekt NADÁCIE AGEL aj v tomto roku podporia stovky zamestnancov, ich materiálna pomoc v najbližších týždňoch poputuje do rúk pracovníkov komunitných centier, dobročinných organizácií a humanitných spolkov.

Spoločnými silami už i v minulom roku vyzbierali zdravotníci tisícky kilogramov šatstva, obuvi, posteľnej bielizne  a hračiek. Tento rok charitatívne aktivity pokračujú v obdobnom termíne, ako tomu bolo pred rokom. Veci z nadačnej zbierky dostanú sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva, ako aj obyvatelia ohrození rizikom sociálneho vylúčenia.


,,Charitatívna zbierka poputuje predovšetkým sociálne slabším rodinám a občanom po celom Slovensku. Tých ľudí, ktorým teplé a čisté oblečenie pomôže je mnoho, tak hovoria naše skúsenosti z uplynulých rokov. Budeme však veľmi radi, keď sa o nás dozvedia aj tí, ktorí nás naozaj potrebujú. Z doterajších skúseností vieme, že najčastejšie našu pomoc pred vianočnými sviatkami vyhľadávajú ľudia bez domova a viacdetné rodiny," uviedla Mgr. Iveta Chreneková, predsedníčka správnej rady NADÁCIE AGEL.   


Nadácia v spolupráci s charitatívnymi organizáciami pomáha hlavne sociálne slabým rodinám v jednotlivých regiónoch po celom Slovensku. Výrazne sa angažuje aj v oblasti sociálnej práce s deťmi a adresnej pomoci zdravotne znevýhodneným občanom. 

Ing. Ivana Janzová a Mgr. Iveta Chreneková z NADÁCIE AGEL s pracovníčkami z centra pre pomoc ľuďom bez domova.JPG


V najbližších týždňoch deväť zdravotníckych zariadení vyzbiera čisté, nepoškodené odevy pre deti aj dospelých, obuv, hračky, školské a športové potreby a vybavenie do domácnosti. Výsledkom empatie a súdržnosti sú každoročne tisícky kilogramov šatstva, ktoré putujú z nemocníc a ešte poslúžia ľuďom v núdzi. Do charitatívnej zbierky sa zapájajú predovšetkým zamestnanci Nemocnice Krompachy, Nemocnice Zlaté Moravce, Nemocnice Levice, Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Levoča, AGEL Clinic, Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, Nemocnice Komárno, Nemocnice Košice-Šaca a Nemocnice Zvolen. Jednotlivé zdravotnícke zariadenia taktiež zabezpečia aj prijatie príspevkov od dobrovoľníkov.

 

 


 
 

Slávnostné mestské zastupiteľstvoVytlačiť
 

Končí sa štvorročné pôsobenie poslancov Mestského zastupiteľstva, nahradia ich noví, ktorí vzídu z komunálnych volieb dňa 10.11.2018. Funkčné obdobie 2014 až 2018 si zrekapitulovali na slávnostnom Mestskom zastupiteľstve dňa 25.10.2018. Zúčastnili sa ho aj bývalý primátor mesta Levoča a súčasný predseda Prešovského samosprávneho kraja pán Milan Majerský a riaditeľ úradu Prešovského samosprávneho kraja pán Jozef Cvoliga. Poslanci si prevzali ďakovné listy a upomienkové predmety.

Za účasť a prácu počas štyroch rokov v mestskom zastupiteľstve patrí poďakovanie: Lýdii Budziňákovej, Miroslavovi Čurillovi, Jánovi Lorkovi, Jozefovi Cvoligovi, Šimonovi Jeseňákovi, Ľubomírovi Repaskému, Ľubomírovi Komarovi, Mariánovi Papcunovi, Pavlovi Rosinovi, Anne Kravecovej, Pavlovi Ščurkovi, Jane Surákovej, Ladislavovi Ogurčákovi, Miroslavovi Vilkovskému, Miroslavovi Dunčkovi, Martinovi Tkáčovi, Ľubomírovi Virovi, Jánovi Babejovi a Vladimírovi Babejovi.

Antonovi Drahomireckému bolo vo februári tohto roka udelené najvyššie ocenenie mesta Cena mesta Levoča in memoriam.

Najbližšie ustanovujúce mestské zastupiteľstvo je naplánované na 6. decembra 2018." 


 
 

Levoču navštívili predseda vlády SR p. P. Pellegrini s generálnym tajomníkom Rady Európy p. T. Jaglandom a splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity A. RavaszomVytlačiť
 

Dňa 16.10.2018 navštívil Levoču predseda vlády SR p. P. Pellegrini s generálnym tajomníkom Rady Európy p. T. Jaglandom a splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity A. Ravaszom a prezreli si dielo Majstra Pavla v bazilike sv. Jakuba námestie a stánky s domácimi výrobkami a produktami v parku pri soche Ľ. Štúra, ktoré pripravila MASLEV v spolupráci s jej členmi.


 
 

Špeciálny dar pre Slovensko i LevočuVytlačiť
 

Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku venovalo pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky občanom unikátne vyšľachtenú odrodu tulipánu, nesúcu meno Slovensko. V apríli toho roka už boli tulipány zasadené v Bratislave a pokrstil ich i prezident Andrej Kiska.

Jedinečný dar bude skrášľovať viaceré slovenské mestá. Originálny kvetinový dar poputoval i do Levoče. Zástupkyňa primátorka Lýdia Budziňáková spoločne s veľvyslancom Holandského kráľovstva na Slovensku HenkCor van der Kwastom, zasadili cibuľky i v Levoči 15.10.2018. Spoločne 1000 kusov špeciálnych tulipánov bude na jar tešiť okoloidúcich. Cibuľky sa do zeme umiestnili pred zimou a vykvitnú na jar 2019, kedy bude zároveň Holandská ambasáda oslavovať 25. výročie založenia svojej kancelárie na Slovensku. Unikátnu odrodu tulipánu pomenovanú Slovensko vyšľachtili v Holandsku – The Royal General Bulbgrowers´ Association KAVB v meste Hillegom. Táto odroda je zapísaná a zaregistrovaná v medzinárodnom tulipánovom registri kultivarov.


 
 

Levočská nemocnica sa začne špecializovať na operácie obéznych pacientovVytlačiť
 

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, sa plánuje viac orientovať na bariatrické operácie, ktoré budú mať priamy vplyv na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti v regióne Spiša. Garantom rozšírenej špecializácie nemocnice  je MUDr. Lukáš Kokorák, PhD., a jeho nový tím, ktorý nemocnica zostavila práve v nadväznosti na plánované zmeny.


Nemocnica v minulom roku ošetrila 14 900 pacientov na chirurgickom oddelení. Hospitalizovaných pacientov bolo bezmála 2100. Medzi najčastejšie typy operácií patria v levočskej nemocnici laparoskopické odstránenie žlčníka, laparoskopické operácie slabinovej prietrže tzv. pruhu - hernia inguinalis a operácie varixov.

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča zostavila tím odborníkov, ktorí sa budú zabezpečovať na bariatrické operácie.jpg

MUDr. Lukáš Kokorák, PhD., sa roky špecializuje na výkony v oblasti  miniinvazívnej chirurgie a bariatricko-metabolickej chirurgie. „Miniinvazívna operatíva je v súčasnosti štandardom chirurgie a jej benefity sú v porovnaní s klasickou operatívou neporovnateľné. Veľkým prínosom je minimálna traumatizácia brušnej steny, zníženie ranových komplikácií, nízka spotreba analgetík, rýchlejší návrat do práce a v neposlednom rade aj priaznivý kozmetický výsledok,“ vysvetľuje primár chirurgického oddelenia MUDr. Lukáš Kokorák, PhD..

„Bariatrická operácia je jedinečná chirurgická liečba obezity pre indikovaných morbídne obéznych pacientov, u ktorých zlyhala štandardná liečba, pridružili sa ochorenia vyplývajúce z obezity (ako napr. cukrovky, vysoký tlak a pod.) alebo liečba nemala požadovaný  účinok,“ uviedol MUDr. Lukáš Kokorák, PhD., a dodáva „Táto unikátna operácia môže skutočne podporiť redukciu hmotnosti, priaznivo ovplyvniť komorbiditu a tak nielen skvalitniť život pacientov, ale častokrát aj pomôcť zachrániť im život.“  

Levočská nemocnica avizuje, že už v najbližšej dobe bude pre pacientov v nemocnici unikátne centrum pre bariatricko-metabolickú chirurgiu.

,,Snahou nemocnice je nielen zabezpečovať akútnu zdravotnú starostlivosť, ale aj nemocnicu špecializovať, tak aby ju vyhľadávali pacienti vďaka špičkovému odbornému tímu. Novo zostavený tím na chirurgickom oddelení je zárukou, že môžeme garantovať progres v modernej liečbe. Veríme, že sa pripojí k ďalším odborníkom, ktorých máme na oddeleniach, ako sú napríklad  neurológia, urológia, psychiatria a interné. Snahy o zavádzanie moderných foriem v oblasti medicíny sme už v minulosti potvrdili, ako jediní na východnom Slovensku zabezpečujeme dlhodobú intenzívnu  starostlivosti  špecializovanom pracovisku,“ doplnil riaditeľ  nemocnice MUDr. Jozef  Tekáč, MPH.

„Pokiaľ aj my chceme v dnešnej dobe modernej techniky, vedy, rýchlej prepravy, nedostatku špecialistov a veľmi drahých prístrojov nemocnicu udržovať v dobrej úrovni akútnej a rozvíjajúcej sa nemocnice, tak jedinou cestou je poskytovanie adekvátnych pracovných podmienok pre personál a s tým súvisiaca následná odborná špičková starostlivosť, ktorú vieme ponúknuť našim pacientom,“ dodal MUDr. Jozef  Tekáč, MPH.

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom regiónu Spiš i širšieho okolia na úrovni súčasných poznatkov vedy a medicíny. Ročne hospitalizuje viac ako 12-tisíc pacientov a poskytne ambulantnú starostlivosť takmer 139 500 pacientom.


 
 

Levočská nemocnica postaví nový centrálny príjemVytlačiť
 

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, postaví nový centrálny príjem z prevažne finančných prostriedkov z fondov Európskej únie v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Levočská nemocnica tak začne s modernizáciou infraštruktúry ústavného zariadenia poskytujúceho akútnu zdravotnú starostlivosť, za účelom zvýšenia produktivity a efektívnosti. Predpokladaná výška investície by mala presiahnuť viac ako 4 800 000 eur. Začiatok aktivít a prebratie staveniska sa predpokladá v októbri 2018 a celá realizácia by mala trvať do roku 2020.

Vybudovanie centrálneho príjmu bude pozostávať z prístavby, nadstavby, ďalších stavebných úprav a rekonštrukcie vnútorných a vonkajších priestorov existujúcich stavebných objektov. Súčasťou  rekonštrukcie  a  stavebných úprav bude nevyhnutná aj úprava diagnostickej časti súčasnej budovy nemocnice.

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča.jpg

Nový centrálny príjem by mal byť postavený ako jednopodlažná budova s plochou strechou a svojím exteriérom bude nerušene zapadať do prostredia areálu nemocnice s prihliadnutím na požiadavky súčasného architektonického a materiálového riešenia. 

Celá realizácia  stavebných úprav umožní nemocnici poskytovať komplexnú a efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť o akútnych pacientov na jednom mieste,“ informoval riaditeľ MUDr. Jozef Tekáč, MPH, a následne dodal „Súčasťou  pracoviska centrálneho príjmu v levočskej nemocnici bude aj vytvorenie priestoru pre odborné ambulancie tj. internú, všeobecnú chirurgickú, úrazovú chirurgickú a neurologickú, a tiež priestor pre tri expektačné lôžka.“

Neoddeliteľnou časťou urgentného pracoviska centrálneho príjmu bude jednotka úrazovej starostlivosti, sádrovňa a jednotka všeobecnej urgentnej starostlivosti. Pri vstupe do budovy bude vybudovaný priestor  pre  pacientov, priepust pre prepravu pacientov na urgentnú časť a recepcia, kde bude prebiehať celý manažment pacientov.  

V pláne je i obstaranie dodávky zdravotníckej techniky, hlavne obstaranie diagnostickej techniky ako CT, RTG a USG prístrojov,  ale aj ostatného vybavenia, ktoré predstavuje nevyhnutnú súčasť zdravotnej starostlivosti o akútnych pacientov.

 

 

 

 

 

 


 
 

Levočská nemocnica patrí medzi desať najlepších všeobecných nemocníc na SlovenskuVytlačiť
 

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, sa v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) dostala do prvej desiatky všeobecných nemocníc na Slovensku. Inštitút zostavuje rebríček nemocníc na základe spokojnosti pacientov, hospodárení nemocnice, kvality, transparentnosti, ale tento rok sa prihliadalo aj na náročnosť diagnóz, s ktorými prišli pacienti do zdravotníckych zariadení.

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča poskytuje v regióne Spiša komplexnú starostlivosť. Dlhoročne sa zameriava práve na progresívny nárast kvalitatívnych parametrov vo vzťahu k poskytovaniu modernej zdravotnej starostlivosti.

,,Nemocnica sa snaží zachovať, no hlavne modernizovať úroveň poskytovaných medicínskych služieb. Obzvlášť veľký dôraz kladieme na vysokú profesionalitu, máme na zreteli, že  kvalitnú starostlivosť musíme zabezpečiť na všetkých úsekoch v zdravotníckom zariadení,“ povedal MUDr. Jozef Tekáč a dodal, že „hodnotenie pacientov je pre nás obrovským záväzkom, vážime si pozitívny ohlas zo strany verejnosti a napĺňa nás presvedčením, že sme na správnej ceste v napredovaniu a modernizácii levočskej nemocnice.

,,K spokojnosti pacientov nepochybne prispieva empatický a ústretový prístup personálu a jeho vysoká odborná úroveň, za čo patrí poďakovanie všetkým zamestnancom nemocnice. Mesto Levoča ako minoritný akcionár je spokojné aj s výsledkom hospodárenia nemocnice, ktorý je v posledných šiestich rokoch vždy kladný,“ uviedla zástupkyňa primátora Levoče JUDr. Lýdia Budziňáková.

Rebríček najlepších nemocníc zostavuje každoročne  Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO a ide o najkomplexnejšie hodnotenie slovenských zdravotníckych zariadení. V tomto roku  sa hodnotilo  viacero kritérií, ktoré ukázali, ako náročných pacientov nemocnice liečia, či ako dlho sa čaká na  urgente, keď je pacient privezený sanitkou.

 

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom regiónu Spiš i širšieho okolia na úrovni súčasných poznatkov vedy a medicíny, ku ktorej patrí aj prostredie a možnosti využitia nových technológií. Ročne hospitalizuje viac ako 12-tisíc pacientov a poskytne ambulantnú starostlivosť takmer 139 500 pacientom.

 

 


 
 

Kurz poskytovania prvej pomoci pre zamestnancov MsÚ v LevočiVytlačiť
 

Mestský úrad Levoča v zmysle Zákona Národnej rady Slovenskej republiky Č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a o ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky Č. 140/2008 Z. z. a vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č.292/2008 Z. z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni výkonu pracovnej zdravotnej služby, o zložení tímu odborníkov, ktorí ju vykonávajú, a o požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť zabezpečilo prostredníctvom inštitúcie akreditovanej Ministerstvom zdravotníctva SR dňa 01.októbra 2018 školenie s názvom Zásady poskytovania prvej pomoci. 

Vybraní zamestnanci MsÚ prešli odborným výcvikom a sú vyškolení a pripravení poskytnúť pomoc v prípade stavov život ohrozujúcich - zastavenie dýchania, šok, bezvedomie, rany, poranenia pohybového systému, chemické poranenia, úrazy hlavy, hrudníka, ošetrenie cudzích telies v organizme, poranenia spôsobené chladom, teplom, náhle srdcové ochorenia, obväzovanie a iné.
Zamestnancom a kolegom ale aj stránkam tak pomôžu zvládnuť nepredvídané situácie.


 
 

Odovzdanie medical bag - brašny prvej pomociVytlačiť
 

Dňa 1.10.2018  bola Komunitnému centru Levočské lúky odovzdaná do užívania brašna prvej pomoci, ktorá slúži ako pomôcka pri poskytovaní prvej pomoci miestnym obyvateľom. Mesto Levoča tým prispelo k zriadeniu tzv. bodu záchrany, alebo „kým príde sanitka“. Táto pomôcka okrem iného poslúži aj na iné účely ako napr.:

 

1/ Kurzy prvej pomoci pre dospelých

2/ Inštruktáže o prvej pomoci pre deti: ako pomôcť kamarátovi?

3/ Súťaže v poskytovaní prvej pomoci, kvízy...

4/ Vytvorenie družstva prvej pomoci, ktoré bude KC reprezentovať na rôznych súťažiach

5/ Premietanie filmov s danou tematikou

6/ Vytvorenie centra prvej pomoci - alebo strediska prvej pomoci, občas to znamená aj len mať poruke potrebný materiál a mať zapnutý mobil

7/ Byť príkladom pre všetky komunity, ako urobiť niečo navyše pre ochranu zdravia než len to, čo musíme

 

Pani Anežka Lacková, Drahomíra Poláková a Markéta Palečková už absolvovali 16 hodinový kurz prvej pomoci a sú pripravené prvú pomoc poskytnúť.

 

 


 
 
Položky 21-30 z 106


Deutch version
English version
Úvodná stránka