Aktuálne

Doprava – Levoča chce riešiť dlhodobé problémy s parkovaním v centre férovejšou zmenou parkovacej politiky

V súčasnosti sa na Námestí Majstra Pavla nachádza 123 parkovacích miest a 13 miest pre autobusy. Mesto Levoča nemenilo parkovaciu politiku v spoplatnenej časti centra od roku 2015. Keďže počet áut v meste dlhodobo narastá, parkovanie na námestí je plne obsadené. Zaparkovať tu je v súčasnosti bežný problém a miestami už doprava v tejto lokalite kolabuje. Dôvodom je aj dlhodobé nerešpektovanie parkovacích zásad v zóne s plateným parkovaním. Mesto Levoča preto prišlo so zmenou Všeobecne záväzného nariadenia, ktoré schválili mestskí poslanci, a ktoré by malo dopomôcť k efektívnejšiemu využívaniu priestoru na parkovanie.

VZN, ktoré bude platiť od januára budúceho roku, určilo jednotný rámec pravidiel fungovania parkovacej politiky na Námestí Majstra Pavla. Parkovanie v centre mesta by malo byť vďaka nej efektívnejšie, férovejšie a jednoduchšie. VZN ruší jednodňovú parkovaciu kartu za 3 € za deň (pre autobus 12 € za deň), suma za parkovanie za 1 hodinu vo výške 1 € zostáva nezmenená.

V zóne s plateným parkovaním budú zavedené nové druhy parkovacích kariet (Rezident I, Rezident II, Abonent a Darca krvi)

Na parkovaciu kartu REZIDENT I majú nárok Levočania bývajúci v zóne s plateným parkovaním, teda na Námestí MP. Rezidenti I môžu požiadať o vydanie 1. parkovacej karty na 1. vozidlo v sume 10 € a na 2. vozidlo v sume 70 €.

Na parkovaciu kartu REZIDENT II majú nárok nelevočania bývajúci v zóne s plateným parkovaním. Požiadať môžu o vydanie 1. parkovacej karty na 1. vozidlo v sume 70 € a na 2. vozidlo rovnako v sume 70 €. Karta pre každé ďalšie vozidlo ich bude stáť 140 €.

Tí, ktorí nespadajú do podmienok rezidentského parkovania si môžu zakúpiť abonentskú kartu. Nárok na ňu majú majú všetci obyvatelia, návštevníci mesta, inštitúcie a podnikateľské subjekty za 140 € ročne. Vhodná je najmä pre tých, ktorí potrebujú námestie navštevovať často i niekoľkokrát denne. Ľuďom pracujúcim na Námestí Majstra Pavla, ktorí parkovacie miesta využívajú na celodenné parkovanie, mesto odporúča parkovať v bezplatných záchytných parkoviskách v hradobnej priekope. Nachádzajú sa približne 5 minút od centra.

Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím s parkovacím preukazom a darcovia krvi  majú nárok na vydanie parkovacej karty v sume 10 € a 50 % úľavu z parkovného podľa druhu parkovacej karty majú aj osoby s ŤZP bez parkovacieho preukazu. Vydávanie parkovacích kariet je viazané na konkrétne vozidlo a osobu.

Parkovacie karty musia byť umiestnené na viditeľnom mieste za čelným sklom vozidla a v predaji budú v januári v roku 2024 na Klientskom centre Mestského úradu v Levoči. Platné budú do 31. januára 2025. Dodržiavanie zásad parkovania na Námestí Majstra Pavla budú kontrolovať príslušníci Mestskej polície v Levoči, ktorí v prípade ich nerešpekovania budú pristúpia k udeľovaniu sankcií.

Mesto naďalej ponúka domácim i návštevníkom bezplatné parkovanie na záchytných parkoviskách v hradobnej priekope aj bezplatné cestovanie Mestskou hromadnou dopravou. Tá sa v Levoči teší vysokému záujmu. Prepravnosť osôb v MHD sa v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila až o 92 %.

V budúcom roku je v pláne rekonštrukcia komunikácií a parkovacích miest Námestia Majstra Pavla od križovania s Ružovou ulicou po poštu. Zmenou z pozdĺžneho na šikmé státie sa v niektorých úsekoch námestia navýši počet parkovacích miest.