Aktuality
Letná sezóna v Levoči: viac prehliadok, sprievodcovia v uliciach a výstava vo veži
Letná turistická sezóna v Levoči prináša viacero výrazných zmien a noviniek, ktoré potešia nielen návštevníkov, ale aj domácich obyvateľov. Mesto zintenzívňuje sprievodcovské služby, posúva informačné centrum bližšie k ľuďom a zároveň otvára jedinečnú výstavu vo veži Baziliky sv. Jakuba. Tieto kroky smerujú k zlepšeniu dostupnosti služieb a prehĺbeniu zážitku z návštevy historického jadra mesta.
Sprievodcovské služby každý deň, celý deň
Kým v minulom roku boli organizované prehliadky mesta Levoča dostupné len trikrát v týždni počas vyhradených hodín, tento rok sa vedenie Mestského kultúrneho strediska mesta Levoča, ktoré spravuje Informačnú kanceláriu mesta,rozhodlo výrazne rozšíriť ich rozsah. Nový model počíta s dennými komentovanými prehliadkami počas celej letnej sezóny, a to sedem dní v týždni v čase od 10.00 do 18.00 hod. „Dôvodom na túto zmenu bola pozitívna odozva z minulých rokov, ale aj pozorovanie správania sa turistov v meste – ukázalo sa, že najväčší pohyb návštevníkov prebieha dopoludnia a popoludní, menej vo večerných hodinách. Tím sprievodcov preto bude flexibilne reagovať na aktuálny počet návštevníkov a prispôsobovať časy jednotlivých prehliadok ich záujmu,“ hovorí riaditeľka MSKS Zuzana Kamenická.
Cieľom zmien je ponúknuť čo najväčšiemu množstvu ľudí možnosť spoznať Levoču nielen ako pamiatku UNESCO, ale aj ako živé mesto s bohatou históriou, zaujímavou architektúrou a inšpiratívnymi príbehmi.
Nový informačný bod pri Bazilike sv. Jakuba
Jednou z najvýraznejších zmien tejto sezóny je presun sprievodcov z tradičných vnútorných priestorov informačného centra priamo do ulíc historického centra. Okrem budovy kina, kde sídli turistická informačná kancelária, nájdu návštevníci sprievodcov aj v novom „Infopointe“, v priestore medzi Bazilikou sv. Jakuba a mestským úradom.
„Tvoriť ho bude jednoduchý stánok, kde budú k dispozícii označení sprievodcovia pripravení poskytnúť rôzne typy informácií. Nielenže budú aktívne ponúkať komentované prehliadky, ale zároveň poradia aj v bežných turistických otázkach – od otváracích hodín múzeí, cez odporúčania na reštaurácie až po orientáciu v meste,“ vysvetľuje Zuzana Kamenická.
Dôležitou súčasťou prípravy bola aj jazyková vybavenosť sprievodcov. Všetci budú schopní komunikovať dvojjazyčne, v slovenčine a angličtine alebo nemčine. Dôraz sa kládol aj na osobnostné kvality – sprievodcovia majú byť milí, prístupní, ústretoví a schopní vytvoriť príjemný zážitok pre každého návštevníka. „Myslíme si, že živý človek s označením mesta a informačným symbolom zaujme návštevníka viac než nápisy na budovách. Takto veríme, že sa viac ľudí odhodlá zastaviť a pýtať,“ pokračuje Zuzana Kamenická. Samozrejme, naša „kamenná“ informačná kancelária stále vie poskytnúť najkomplexnejšie služby pre návštevníkov mesta, vysunuté pracovisko má tieto služby len vhodne dopĺňať.
Výstup na vežu s umeleckým bonusom – výstavou Petra Župníka
Levočania i návštevníci mesta veľmi dobre poznajú výstup na vežu Baziliky sv. Jakuba – produkt cestovného ruchu, ktorý ponúka nádherný panoramatický pohľad na celé historické centrum i okolité pohorie. Tento rok však samotný výstup získava nový rozmer.
Od začiatku letnej sezóny až do jej konca je vo veži sprístupnená výstava významného slovenského fotografa a Levočana – Petra Župníka. Nesie názov Podoby milosti a pozostáva z fotografií diel Majstra Pavla z Levoče.
Výstava je nainštalovaná priamo na stenách točiaceho sa schodiska počas výstupu na vežu, čo robí z bežnej cesty za výhľadom aj umelecký zážitok. Fotografie zachytávajú detaily známych diel – predovšetkým z hlavného oltára sv. Jakuba, ale aj z iných prác Majstra Pavla – cez objektív Petra Župníka, ktorý im dodáva nový vizuálny rozmer.
Táto výstava vznikla aj ako odpoveď na dočasné zatvorenie Galérie mesta Levoča, ktorá bude po dokončení rekonštrukcie budovy na Námestí Majstra Pavla 47 presunutá do týchto priestorov. Vďaka tomu môžu milovníci umenia aj naďalej zažiť výtvarné diela priamo v historickom centre – tentoraz netradične, v jedinečnom priestore veže.
Busta Cecílie Gonzaga – príbeh, ktorý nekončí
Jednou z najvýraznejších a zároveň najcitlivejších tém v oblasti kultúry a cestovného ruchu v Levoči je osud busty Cecílie Gonzaga, renesančného sochárskeho diela nevyčísliteľnej umeleckej a historickej hodnoty. Tento artefakt, ktorý sa v minulosti nachádzal práve v Levoči, mal byť znovu vystavený na jeseň tohto roku, čím by mesto získalo významnú turistickú a kultúrnu atrakciu. Žiaľ, okolnosti tomu zatiaľ nepriali a busta sa do Levoče (zatiaľ) nevráti.
Napriek tomu sa mesto tejto myšlienky nevzdáva. Návrat busty nevníma Zuzana Kamenická len ako umeleckú záležitosť, ale aj ako silný impulz pre cestovný ruch v regióne. „Je nám to veľmi ľúto, pretože sme verili, že busta Cecílie Gonzaga môže byť pre Levoču nielen umeleckým symbolom, ale aj magnetom pre návštevníkov z celého sveta.“
Dobrou správou je, že poslanci mestského zastupiteľstva podporili zámer jej navrátenia oficiálnym uznesením. V súlade s týmto cieľom pripravilo mesto putovnú výstavu, ktorá má túto tému udržať pri živote a ešte viac ju zviditeľniť.
Putovná výstava: „Tvár, ktorá patrí Levoči“
Výstava bude pozostávať z niekoľkých veľkoformátových panelov s fotografiami samotnej busty, ktoré vznikli ešte v roku 2021. Zachytil ich známy fotograf a Levočan Peter Župník. Výstava je jediným vizuálnym materiálom, ktorý zachytáva jej podobu a bol zverejnený.
Okrem samotných fotografií bude súčasťou výstavy aj špeciálny panel, ktorý poskytne priestor ďalším samosprávam zapojiť sa do myšlienky ochrany kultúrneho dedičstva. Môžu na ňom prezentovať vlastné umelecké alebo historické artefakty, na ktoré sú hrdé a ktoré si želajú zachovať pre ďalšie generácie. Výstava sa tak stane akýmsi putovným dialógom medzi občami a mestami Slovenska o tom, čo pre nás kultúra a pamiatky znamenajú a prečo sa ich oplatí chrániť.
Putovná výstava sa bude prezentovať počas najväčších kultúrnych podujatí, aby zasiahla čo najširšie publikum. Začne na východnom Slovensku, v lokalitách, ktoré sú historicky prepojené s bustou – predovšetkým v Levoči a Spišskom Hrhove – a následne sa bude presúvať do ďalších miest podľa záujmu.
Organizátori veria, že každé mesto a obec má svoje „poklady“, ktoré by nechceli stratiť. Práve tento spoločný pocit by mal vytvoriť základ pre diskusiu aj podporu návratu Cecílie Gonzaga domov – tu, kam historicky a kultúrne patrí.
Téma, ktorá má zostať živá
Mesto Levoča zároveň plánuje zachovať prítomnosť témy Cecílie Gonzaga aj v rámci iných podujatí. Jednou z plánovaných aktivít je napríklad aj integrácia tejto témy do scénického programu Tajomnej Levoče, ktorého hlavnou témou bude práve život Cecílie Gonzaga.
Aj napriek tomu, že fyzická prítomnosť busty v Levoči sa zatiaľ oddialila, podujatia, diskusie a umelecké aktivity spojené s jej príbehom budú pokračovať.