Podujatia

epiX(r)evolution

IMG_6039

epiX(r)evolution. tretia.

druhá bola epiX. -X lebo epiC 🙂 bola už tá prvá, 1k_faces.

(r)evolution. evolution, lebo ideme ďalej. evolúcia sa ale v podstate viac ‘deje’, tak trochu ‘sama od seba’. a preto to (r).

lebo šiesti autori a autorky výstavy neostávajú pri pozorovaní diania. tvoria. kladú otázky a hľadajú odpovede. súčasnosť nie je skúpa na dilemy. témy, ktoré boli ešte nedávno vnímané ako hraničné a vzdialené, sú dnes každodennou realitou, v ktorej sa reálne odohrávajú ich, naše, reálne životy.

umenie+ekológia, životný štýl ‘šťastnejšej’, konzumnejšej časti ľudstva, za ktorý platíme globálnymi problémami+tvorba, splývajú do životného pocitu, o ktorom možno nedebatujeme pri nedeľnom obede, ale myslíte na to občas, však? často? každý deň?

pre niektoré/niektorých z nich je to “pocit pohltenia svetom, hľadanie cesty, nového začiatku v návrate k prírode, noví ľudia, s ktorými prichádzajú nové myšlienky. rozpoznávanie odtieňov čiernej a bielej.” (M. H.)

cestu vidia v “revolúcii v myslení, uvedomení si sily prírody a človeka, zmene postojov a prekročení ega. (brutálna lyrika, ale tak to vidím.)” (L.V.)

toto nastavenie sa, logicky, premieta do tvorby i výberu techník a ‘povýšenia’ materiálov.  origami, svety a svetíky v kartónových krabiciach svoj život pred vonkajškom uzatvárajú? chránia? alebo presne naopak, ponúkajú prieniky a vhľady do reálnej reality?  “Kartón a papier sú plnohodnotnými médiami pre tvorbu inštalácií a priestorových objektov….” (E.L.J.)

veľké témy, veľké otázky. poďme zabojovať o zachovanie nadhľadu. máte lepší nápad ako to všetko spracovať, poChopiť a uCHopiť, než použiť CHápadlo? alebo ešte lepšie, hneď niekoľko? naša chobotnica tu určite nie je náhodou😎. (a btw, všimli ste si, že hoci jej hovoríme CHobotnica, nemá choboty, ale CHápdlá?) práve v nej sa stretávajú a spájajú, inak rozmanité a jedinečné, štýly a videnie všetkých šiestich autoriek/autorov. Vitajte, nech sa páči, epiX(r)evolution je tu len pre Vás. na Chápaní záleží ☺

 

výstava je otvorená 1.7. – 31.8. 2021,

každý deň od 12.00-18.00,

vstup voľný

Informácie

Námestie Majstra Pavla 2, Levoča

Galéria