Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Atletický klub Levoča

ATLETISKÝ KLUB SLOVAN LEVOČA
Jána Francisciho 1683/21
054 01 Levoča
e-mail: aksle@post.sk
Mgr. Roman Gaduš
mobil: 0908 852610

 

„ CITIUS, ALTIUS, FORTIUS “  -  „ RÝCHLEJŠIE, VYŠŠIE, SILNEJŠIE “

                                                                                                          PierredeCoubertin

 

ATLETIKA

   Behať, skákať, hádzať, vrhať a prekonávať najrôznejšie prekážky – to všetko patrí k základnej výbave každého dieťaťa od najútlejšieho veku.
   Atletika sa snaží naučiť deti bežať čo najrýchlejšie, skočiť čo najďalej a najvyššie a čo najďalej dohodiť, resp. vrhnúť. Atletike sa hovorí „kráľovná športov“, pretože jej disciplíny, aj keď rôznorodé, vychádzajú z prirodzených pohybov človeka a ovplyvňujú jeho celkovú zdatnosť. Atletika dáva základ všetkým ostatným športom. Bez atletickej prípravy sa nezaobídu športovci množstva ďalších športových odvetví: futbalisti, hokejisti, tenisti, lyžiari a ďalší. Bez „fyzičky“ by športovec v súčasnej svetovej konkurencii iba s výborne zvládnutou technikou daného športového odvetvia obstáť nemohol. Atletické disciplíny sú aj súčasťou samostatných športových odvetví, napríklad triatlonu (beh na 10 km) alebo moderného päťboja (beh na 3 km).
   Pre atletiku v detských kategóriách jednoznačne hovorí pestrosť disciplín a taktiež možnosť okamžitého porovnania výkonnosti. Deti radi súťažia a v tom im atletika dáva veľa možností. Výuka atletiky je vhodná najmä preto, že upevňuje základné pohybové zručnosti ako je chôdza, beh, skoky, hody, ktoré sú nevyhnutné pre bežný život detí a množstvo ďalších športových činností.
   Výhodou atletických disciplín je ich „spravodlivosť“, ktorá je daná tým, že atletické výkony sú objektívne zmerateľné a umožňujú okamžité vyhodnotenie výsledkov.
   Ďalšou nespornou výhodou základných disciplín atletiky je, že nevyžadujú zvláštne vybavenie – stopky a pásmo sa nájdu snáď v každej škole a hádzať sa dá, keď to inak nejde, aj v prírode. Deťom stačia iba kraťasy alebo tepláky, tričko, tenisky a chuť športovať.


NÁŠ KLUB

   Atletika v Levoči má dlhú tradíciu. Za začiatok organizovanej atletiky v našom meste možno pokladať obdobie od rokov 1957/58, kedy sa atletický oddiel z Levoče zapojil do atletických súťaží v rámci okresu, kraja, ale aj republiky.
   Od tohto roku dosiahli atléti viacero významných úspechov nielen v kategórii jednotlivcov, ale aj družstiev. Zo spomínaných úspechov možno uviesť viacero titulov majstrov Slovenska, ale aj ČSSR. Ako veľmi úspešnú treba uviesť Ľubomíru Sidimákovú, ktorá ako juniorka získala v behu na 100 m titul majsterky Slovenska, tituly majsterky ČSSR a reprezentovala ČSSR na majstrovstvách Európy juniorov v Nemecku. V individuálnych súťažiach chlapcov sa najviac „presadil“ Pavol Zvanciger, ktorý získal okrem titulov majstra kraja a Slovenska aj titul majstra ČSSR v behu na 100 m prekážok. Z nedávnej minulosti možno spomenúť Jakuba Dvoráka, ktorý sa v roku 2002 stal majstrom Slovenska v kategórii žiakov v behu na 800 m alebo Marcela Kovácsa, ktorý na Majstrovstvách Slovenska žiakov v roku 2010 obsadil v hode oštepom 2. miesto.
   Našim cieľom je nadviazať na bohatú tradíciu atletiky v našom meste a pokračovať v práci s nádejnými atlétmi. Postupne chceme vytvoriť silné a konkurencie schopné družstvo nielen v kategórii žiactva, ale aj dorastencov a juniorov. Aj napriek tomu, že nie sme profesionálnym klubom, sme odhodlaní urobiť všetko pre to, aby sme vytvorili pre našich športovcov, čo najlepšie tréningové podmienky.Každoročne sa zúčastňujeme jednotlivých kôl Majstrovstiev VsAZi Majstrovstiev SRdružstiev i jednotlivcov v kategórii žiactva a v nasledujúcej sezóne máme v pláne rozšíriť pôsobenie klubu aj v kategórii dorastu. Do všeobecnej pohybovej prípravy sme zapojili aj najmenšie deti (7 až 10 ročné), ktoré by sa v blízkej budúcnosti mohli stať úspešnými pretekármi v starších vekových kategóriách.

 

 
 
 
 


 


Deutch version
English version
Úvodná stránka