Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

760. výročie

 • Príhovor primátora mesta

Tak ako si ľudia pripomínajú svoje životné výročia, si obyvatelia miest a obcí pripomínajú výročia založenia, resp. prvej písomnej zmienky, svojho mesta či obce. Tento rok je rokom, ke1 si my Levočania pripomíname 760 rokov od vyhotovenia listiny, v ktorej uhorský kráľ Belo IV. potvrdzuje spišskému prepoštovi Matejovi darovanie dediny Jablonov a v texte sa Levoča spomína už ako mesto. Stalo sa to 19.9. 1249.
Mnohí z nás majú ešte v živej pamäti oslavy 750. výročia spred 10 rokov. I keď tohoročné sú menej „okrúhle“, prajeme si, aby sa tento rok niesol v duchu osláv tohto výročia.
V partnerských mestách Levoče - v českej Litomyšli a v poľskom Lancute sa aj o 760. výročí bude hovoriť na podujatí Dni Levoče v júni, resp. v júli. Samozrejme, aj hlavné kultúrne podujatie Dni Majstra Pavla bude naladené na nôtu osláv mesta. Vo výročný deň sa bude konať medzinárodná konferencia historikov Deň mesta Levoča.
Bližšie o týchto, ako aj o iných podujatiach konaných v tomto roku, vás budeme informovať neskôr aj prostredníctvom informácií v LIM. Mestský úrad, odd. cestovného ruchu a rozvoja mesta v tesnej spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a Správou účelových zariadení finišujú na konečnej podobe podujatí osláv a verím spolu s vami, že to budú vydarené akcie, kde svoju spokojnosť vyjadríte vy - občania 760-ročnej Levoče hojnou účasťou.
Keď sme už pri jubileách, tento rok si Levoča pripomína aj 165. výročie príchodu štúrovcov do Levoče a 160. výročie príchodu dobrovoľníkov Slovenskej armády.

Levoča je jedinečným múzeom, kde história dýcha z ulíc, domov a kostolov. Každý z nich svojou vlastnou rečou vypovedá o tom, čo bolo v jeho dobe a táto mozaika skladá obraz histórie mesta, ktorého 760. výročie si pripomíname... Čítaj celý článok

 • Program osláv 760. výročia

 • MOJE OČI V LEVOČI
  Prezentácia Levoče výstavou fotografií Petra Župníka v Litomyšli

Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s Mestom Levoča odštartovalo sériu prezentácií mesta Levoča z príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky o meste v partnerskom meste Litomyšl. Dňa 28.2.2009 bola na slávnostnej vernisáži v Domě u Rytířů v Mestskej galérii sprístupnená výstava fotografií Petra Župníka pod názvom „Moje oči v Levoči“, ktorá mala v Levoči vo výstavnej sieni ZUŠ veľký úspech v minulom roku.
Vernisáže sa zúčastnili: - starosta mesta Litomyšl p. Michal Kortyš s významnými osobnosťami kultúrneho i spoločenského života v Litomyšli. Delegáciu mesta Levoča tvorili Ladislav Péchy /MsKS/, Ing. Ivan Dunčko /MsÚ Levoča/ ako i samotný autor fotografií Peter Župník.
Výstava fotografií potrvá do 29.3.2009.
FOTOGALÉRIA z výstavy

 • Mestské kultúrne stredisko mesta Levoča vyhlasuje literárny kvíz pre žiakov základných a stredných škôl mesta Levoča pod názvom:

  "Levočskí rozprávkari a osobnosti Levoče v literatúre"
  Propozície kvízu
   
 • Základná škola v Levoči, Francisciho 11 v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom mesta Levoča vyhlasuje súťaže:

  „HISTORICKÉ PREMENY MESTA“
  "KRÁSY SPIŠA"
  "LEVOČA MOJA"


  Propozície kvízu

 


Deutch version
English version
Úvodná stránka