Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Turistika

Po okolí Levoče peši a na bicykloch

Keď sa spomenie mesto Levoča každý si hneď predstaví historické mesto s mnohými historickými pamiatkami, z ktorých vyniká hlavne oltár od Majstra Pavla v kostole sv. Jakuba, renesančná radnica s klietkou hanby a celý rad vzácnych historických pamiatok. Málokto ale vie, že zaujímavé je aj okolie mesta. Práve v tejto časti nájdete popis jednotlivých turistických chodníkov ktoré Vás dovedú do najzaujímavejších lokalít južnej časti Levočských vrchov. Na pešiu turistiku je tu vyznačených 78 km chodníkov, pre milovníkov cykloturistiky slúži 41 km Levočská cyklomagistrála. Na potulkách po týchto miestach Vám prajeme veľa príjemných zážitkov.


Cykloturistika

Výber a značenie cyklochodníkov v Levočských vrchoch bol robený tak, aby si cykloturisti mohli pomocou mapy vybrať rôzne varianty vhodných okruhov. Okrem štátnej cesty I/18 v smere od Popradu cez Levoču na Prešov je možné na cykloturistiky využiť všetky ostatné komunikácie. Zväčša ide o cesty III. triedy


Levočská cyklomagistrála

Hradisko – Brezová - Zbojnícka lúka - Levoča (Partizánska cesta)
- Levočská dolina, Kováčova vila - Levočská dolina, rampa
- Levočská dolina, osada - Levočská dolina, Podhrby – Závada
- Vyšné Repaše - Nižné Repaše – Oľšavica – Brutovce - Vyšný Slavkov
(červené značenie so žltým okrajom)

Cyklochodník umožňuje prechod na bicykloch z okresu Kežmarok do Levoče s pokračovaním cez Levočskú dolinu do doliny rieky Torysa. Úseky Hradisko – Levoča a Závada – Vyšné Repase pre horské a trekingové bicykle, ostatná časť vhodná aj pre cestné bicykle.
Z križovatky ciest Vlkovce – Hradisko (okres Kežmarok) do obce Hradisko. Odtiaľ okolo kostola poľnou cestou na Brezovú. Z nej lesnou cestou cez Zbojnícku lúku do Levoče na Partizánsku cestu. Možnosť odbočiť do historickej časti mesta. Cykluturistický chodník pokračuje štátnou cestou I/5333. Prechádza okolo autocampingu, vodnej nádrže, lyžiarskeho strediska Ski Centre do Závady. Odtiaľ po kamenisstej ceste do obce Vyšné Repaše. Vo Vyšných Repašoch gotický kostolík s nástennými maľbami z konca 15. storočia. Niekoľko dreveníc využívaných na rekreačné účely. Obec Nižné Repaše je pamiatkovou zónou ľudovej architektúry s gotickým kostolom. Na začiatku obce križujeme horný tok rieky Torysa. Cykloturistický chodník pokračuje ďalej cez obce Oľšavica, Brutovce až na odbočku do Vyšného Slavkova kde zatiaľ končí. Vo Vyšnom Slavkove pseudogotický rimskokatolický kostol sv. Michala archanjela. Ide o jednoloďový kostol s pristavanou sakristiou a predstavanou vežou. V lodi je kazetový maľovaný strop. V interiéri kostola sa nachádza doposiaľ používaná kamenná krstiteľnica zo začiatku 17. storočia a tzv. cingaľku. Je to zvon s priemerom 40 cm a výškou 65 cm. Zdobený je reliéfnym dekórom nerozvitých kvetov. V hornej časti obce na západnom svahu Bane sa nachádza židovský cintorín.
Obec je východiskom peších túr do severnej časti Braniska.
Červenoznačkovaný chodník vedie do Lačňovského sedla, modroznačkovaný na Ostrú skalu a žltä značka na najvyšší vrch Braniska na Smrekovicu (1.200 metrov) s pokračovaním na Kravcovú.

... zoznam všetkých cyklochodníkov môžete nájsť na stránkach
http://www.autocamplevoca.sk/leto-u-nas/cykloturistika/Pešia turistika

Pekná turistická trasa v juhozápadnej časti Levočských vrchov. Z Brezovej pekné výhľady na široké okolie. Hrebeň je zároveň rozvodím Čierneho a Baltického mora. Časť chodníka vhodná aj pre horské bicykle a bežky. Pre horské bicykle je výhodnejší opačný smer.

Od zastávky SAD pri Kováčovej vila v Levočskej doline na druhú stranu Levočského potoka. Ideme mierne hore až na lokalitu Uhlisko. Je známa pôsobením štúrovcov. Zároveň je chráneným areálom líp malolistých. Chodník prechádza cez Zbojnícku lúku (križovatka zelenej značky), potom okrajom Špitálskej lúku až na vrchol Brezovej (križovatka žltej značky). Z neho výhľady na široké okolie. Schádzame dole do sedle a po štátnej ceste do obce Vlkovce. Prejdeme cez obec, za ňou sa chodník stáča vľavo. Ideme lesnou cestou ktorú striedajú rozsiahle udržiavané lúky až do obce Dravce. Chodník končí pri zastávke SAD. Hneď vedľa je kamenný gotický most, jeden z najstarších na Slovensku, v strede obce kostol so zaujímavými maľbami.

... zoznam všetkých peších chodníkov môžete nájsť na stránkach
http://www.autocamplevoca.sk/leto-u-nas/turistika/

 

Návod na značenie vo vojenskom obvode Javorina
 


 


Deutch version
English version
Úvodná stránka