Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Týždňa vedy a techniky a Svetového dňa röntgenológie a röntgenológov v LevočiVytlačiť
 

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča si pri príležitosti  Týždňa vedy a techniky a Svetového  dňa röntgenológie  a röntgenológov dňa 8.11.2018  pripravila pre študentov  z Cirkevného gymnázia sv. Františka  v Levoči   prezentáciu a  krátke prehliadky  jednotlivých pracovísk radiodiagnostického oddelenia.

Obsahom úvodnej prezentácie, ktorú si pre študentov pripravila primárka MUDr. Elena Loumová boli informácie o objaviteľovi  rtg žiarenia W.R.Rontgenovi, ktorého objav  znamenal obrovsky prelom v rádiológii a bol začiatkom rozvoja röntgenológie  na celom svete. Za tento objav dostal Röntgen v roku 1901 Nobelovu cenu. Ďalej boli študenti  gymnázia informovaní aj o slovenskom lekárovi, rádiológovi pochádzajúceho z mesta Kežmarok Vojtechovi  Alexandrovi, ktorý ako 1.zakupil rtg pristroj na Slovensku a zhotovil 1. röntgenovú snímku. Svoj profesionálny život zasvätil vývoju pľúcnej tuberkulózy a priestorovej röntgenológii.

Po krátkej prezentácii sa mohli študenti  zúčastniť prehliadky  na   jednotlivých  pracoviskách  CT, MR,  USG  a  MMG, kde si pre nich  levočskí lekári a rádiologickí technici  pripravili krátke,  ale veľmi pútavé prezentácie  obohatené o  teoretické    základy   jednotlivých  zobrazovacích modalitách, ako i praktické ukážky nálezov.

„Sme veľmi radi, že sme sa mohli podeliť o svoje vedomosti a skúsenosti  so študentmi a veríme, že tento deň bol pre nich prínosom v ich ďalšom štúdiu“, informovala na záver primárka MUDr. Elene Loumová. Vedenie nemocnice víta takéto akcie a verí, že  študentov takáto prezentácia v praxi  obohatí  a teší sa aj na budúcu spoluprácu s levočským gymnáziom.


Text a fotografie : MUDr. E.Loumova, Mgr. Ivana Makarová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka