Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5

VEČER S MAJSTROMVytlačiť
 


Program osláv 500. výročia dokončenia najvzácnejšieho diela
Majstra Pavla v Bazilike sv. Jakuba bude veľkolepý

 

Tajomná Levoča či Karpatský remeselný trh nebudú jediné podujatia, ktoré pripomenú 500. výročie dokončenia hlavného oltára v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Práve v chráme sa uskutoční štvrtú júlovú sobotu galavečer, ktorým chcú usporiadatelia vzdať úctu rezbárovi, ktorý preslávil Levoču v celom svete a pripomenúť túto osobnosť širokej verejnosti neopakovateľným zážitkom. Aký program je v bazilike pripravený prezradí v rozhovore riaditeľka MsKS mesta Levoča Zuzana Kamenická.

Vecer s majstrom.jpg

Pripomeňme ešte raz, prečo sa program bude konať v bazilike?

V rámci Tajomnej Levoče si môžu návštevníci festivalu dňa 22. 07. 2017 od cca 20. 00 hodiny v našej Bazilike sv. Jakuba vychutnať unikátny program s hviezdnym obsadením. 500. Výročie od dokončenia oltára nie je len tak nejakým výročím. Nazdávam sa, že verejnoprávna TV je určite vhodným médiom, prostredníctvom ktorého môžeme prezentovať nielen oslavu tohto okrúhleho výročia, ale predovšetkým majstrovské dielo, ktoré tu máme. A keďže sa toto dielo nachádza v Bazilike sv. Jakuba, neviem si predstaviť vhodnejší priestor na jeho oslavu a z nej vysielaný priamy prenos. Verím, že tento galavečer bude exkluzívnym predstavením a dôstojným pripomenutím si tejto významnej osobnosti, a tiež i ďalším spôsobom propagácie nášho krásneho mesta.


Ako je vo všeobecnosti program v bazilike koncipovaný, čo je jeho cieľom?

Program je koncipovaný tak, aby splnil dve základné úlohy. Prvou je nosná myšlienka a línia, ktorej sa scenár musí držať, a tou je samozrejme Majster Pavol, jeho osobnosť, práca a prínos nielen pre Levoču, ale pre všetky obce a mestá, v ktorých zanechala jeho rezbárska dielňa stopu. Druhou úlohou je samozrejme zábavnou a novou formou túto myšlienku priniesť ľuďom, ktorí sa zúčastnia oslavy priamo v bazilike, na námestí, alebo kdekoľvek prostredníctvom vysielania RTVS.


Konkrétne k programu - koho a čo uvidíme?

Priamy prenos bude moderovať Adela Banášová, ktorá sa na túto úlohu už mimoriadne teší, a ktorá už dlhodobejšie deklaruje svoj záujem podieľať sa na práve pre Slovensko zaujímavých projektoch. Dejová línia programu sa bude niesť v znamení jednotlivých historických období, v rámci ktorých predovšetkým hlavný oltár určite zohrával dôležitú úlohu pre ľudí, ktorí sa k nemu prichádzali skloniť, pomodliť, utiekať alebo sa hoci len pokochať jeho krásou. Každé z týchto období bude reprezentovať iný interpret alebo teleso a každý z nich, verím, ukáže to „naj“ zo svojho umenia. Budú to umelci významní pre Levoču a tiež i takí, ktorí tu síce nepôsobia, ale konceptuálne ich tvorba zapadá do priestoru baziliky. Máme Levočanov, ktorí nás výborne reprezentujú v zahraničí a i tí nás poctia svojou účasťou na programe. Niektorí umelci - ako napr. Katka Knechtová, či Korben Dallas vystúpia síce i na hlavnom pódiu v exteriéri v rámci samostatného koncertu, no v bazilike predvedú úplne iný repertoár, ktorý bude prispôsobený atmosfére chrámu. Ale program nebude zostavený len z hudobných vystúpení. Bude popretkávaný i inými zaujímavými a nevídanými prvkami. Nechcela by som však všetko prezrádzať a ponechávam niečo aj na moment prekvapenia.


Kde sa dajú kúpiť lístky na program v bazilike?

Lístky si môžete zakúpiť v predpredaji MsKS, Informačnej kancelárii Mesta Levoča a v informačných kanceláriách miest Spišská Nová Ves, Kežmarok a Poprad. Každý, kto si zakúpi vstupenku do baziliky – má automaticky v cene zahrnuté už i dvojdňové vstupné na Tajomnú Levoču.


Komu sa nepodarí dostať do baziliky, kde si môže program pozrieť?

Diváci, ktorý si nebudú môcť pozrieť program „naživo“ v bazilike, majú možnosť pozrieť si ho na veľkej obrazovke umiestnenej na hlavnom pódiu, prípadne v priamom prenose na Dvojke. Nemusím však určite osobitne zdôrazňovať zvláštnu atmosféru miesta - baziliky, ktorá je neprenosná, a tiež i význam výročia, ktorého sa nik z nás s najväčšou pravdepodobnosťou opätovne nedožije, preto odporúčam, aby možnosť osobnej účasti využilo čo najviac obyvateľov mesta.


Vladimíra Novotná Čajová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka