Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5

TAJOMNÁ LEVOČAVytlačiť
 


Aká bude Tajomná Levoča 2017 ?


Zvučné mená vystupujúcich interpretov, doboví umelci, interaktívne aktivity a program pre všetky vekové kategórie - toto čaká návštevníkov Tajomnej Levoče 2017 v termíne 21. – 22. júla 2017. Program sa bude odohrávať na niekoľkých stanovištiach na Námestí Majstra Pavla. Dvojdňovú akciu v rozhovore priblíži riaditeľka Mestského kultúrneho strediska mesta Levoča, Zuzana Kamenická.

Tajomna Levoca - baner.jpg

Tento rok si Tajomná Levoča zaslúži špeciálny program. Vnímate pri prípravách podujatia okolnosti 500. výročia dokončenia diela Majstra Pavla v Bazilike sv. Jakuba?

Samozrejme, chceme toto výročie osláviť veľkolepejšie a program Tajomnej Levoče tomu prispôsobíme. Festival by sa mal čiastočne niesť v duchu stredovekých osláv, pripravujeme preto aktivity, ktoré by mali  návštevníkom priblížiť  atmosféru,  aká  v našom meste vládla na začiatku 16. storočia.  Umelci zaoberajúci sa dobovou hudbou, tancom, divadlom a šermom sa postarajú o vytvorenie programu charakteristického pre koniec stredoveku.  Keďže žijeme  v 21. storočí, na oslavách nebudú chýbať ani prvky a výdobytky  modernej doby, ktoré nám rovnako dobre  - avšak iným  spôsobom  - pomôžu osláviť prácu tohto fenomenálneho majstra.  Bude tak tomu  i  preto, aby sme programom oslovili všetky vekové kategórie.


Prejdime ku konkrétnemu programu, čo je pripravené?

V piatok aj v sobotu je program koncipovaný tak, aby si v ňom niečo zaujímavé našli deti, mládež, dospelí i seniori. Tajomnú Levoču  v piatok netradične otvorí vežová hudba Brass Collegia -  koncertom  z balkóna mestskej radnice,  čím podujatie naberie historický ráz. Dobová hudba a tanec a ďalší sprievodný program bude pokračovať v priestoroch na a pod historickou radnicou i v sobotu – v podaní Igricov, Pánov Spiša. Duo Aldar prispeje svojou hudbou v uliciach Levoče po oba dni.

Deti a určite aj dospelých bude mimo hlavného pódia z historickej maringotky ťahanej koňmi  zabávať bábkové Drevené divadlo. Veľkolepú mágiu im predvedie kúzelník Wolf a pobaví ich Sranda banda.

Súčasťou programu pre mladých bude napríklad vystúpenie kapely S hudbou vesmírnou, ktorej členov ľudia určite poznajú z folklórnej šou Zem spieva. V sobotu svoje najznámejšie pesničky zaspieva Dominika Mirgová.

Staršiu generáciu v piatok nepochybne osloví Václav Neckář. Dúfam, že táto hviezda pritiahne do ulíc čo najviac ľudí, a to aj návštevníkov z okolitých krajín. Veríme, že nielen českých ale určite i našich – domácich návštevníkov podujatia zaujme i ďalší interpret - David Koller -  frontman skupiny Lucie. Tento muzikant je hudobným fenoménom určite nielen pre strednú  generáciu.

V sobotu si na svoje prídu milovníci takých kvalitných hudobných zoskupení a interpretov ako  Katka Knechtová, Marián Čekovský,  Korben Dallas, či Hudba z Marsu . Z pravidelných domácich interpretov nesmie chýbať FS Levočan a DFS Levočanik, ako aj skupina Šaman.

Svetelno - akrobaticko - tanečné vystúpenie tento rok predvedie moderný cirkus Argolla, ktorý je vo svete porovnávaný so slávnym Cirque du Soleil a svojím vystúpením zabodoval i v šou Česko-Slovensko má talent a iných.

V neskorších hodinách je pripravená nezávislá scéna. Zaujme určite skupina Heľenine oči.

Milovníkov vizuálneho umenia ani tento rok nesklame videomapping, premietaný na zvonici historickej radnice vždy dvakrát v piatok aj v sobotu v neskorších hodinách. Nesmiem opomenúť unikátny program Večer s majstrom, ktorý bude v priamom prenose z Baziliky sv. Jakuba vysielať RTVS a na ktorom vystúpi množstvo jedinečných umelcov.


tajomna-levoca-2017-casovy-harmonogram.jpg


Zídu sa tento rok v Levoči aj umelci na plenéri?

Áno, pripravený je rezbársky plenér. Umelci budú tvoriť v okolí radnice počas celého týždňa a v piatok prebehne vernisáž vytvorených diel. Rezbárom sme zadali tému „Betlehem“, aby sme aj my v našom meste mali svoj vlastný drevený betlehem, z ktorého sa naši občania a návštevníci mesta budú môcť tešiť nielen počas vianočných sviatkov.


Ľudia majú radi aktivity, do ktorých sa môžu sami zapojiť. Sú nejaké pripravené v rámci sprievodného programu?

Určite, tento rok sa môžu do programu aktívne zapojiť aj Levočania,  a to jednak formou súťaží -  výtvarnej, fotografickej, literárnej, výsledky ktorých budú sprístupnené verejnosti v rôznych zaujímavých formách, napr.  na vernisáži. Tí najúspešnejší budú, samozrejme, ocenení. Celé oslavy tak budú môcť skrášliť aj občania svojou kreativitou.

Po uliciach sa budú „potulovať“  hudobníci, speváci a tanečníci, ktorí budú reprezentovať dobovú, buď neskorogotickú alebo ranorenesančnú hudbu.

No a návštevníci sa môžu, samozrejme, pristaviť aj pri remeselných stánkoch Karpatského remeselného trhu.

Dúfame, že všetci interpreti, ktorí prisľúbili účasť, budú môcť prísť, že nám bude priať aj počasie, všetci návštevníci si oslavy poriadne užijú a že tak spoločne oslávime toto krásne – okrúhle výročie.Vladimíra Novotná Čajová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka