Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5

Veľkolepé oslavy 500. výročia dokončenia diela Majstra Pavla v Levoči budú prebiehať celý budúci rokVytlačiť
 

Stredoveký rezbár Majster Pavol preslávil Levoču vo svete ako máloktorý rodák. Uctiť si odkaz, ktorý v jeho diele nachádzame už 500 rokov, je preto prirodzené. Mesto Levoča už v roku 2015 začalo s aktivitami, ktoré by mali predstaviť krásu a výnimočnosť umenia tohto významného rezbára. S ďalšími mestami, kde sa našli diela Majstra Pavla dokonca podpísalo v tomto roku memorandum o vzájomnej spolupráci. Viac sa dozviete z rozhovoru s primátorom mesta Levoča Milanom Majerským.


Kedy začali prípravy na oslavy 500. výročia dokončenia diela Majstra Pavla v Levoči?
S prípravami sme začali už v roku 2015. Oslovili sme Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Generálne riaditeľstvo Slovenskej pošty, aby mohla byť vydaná pamätná poštová známka. Na víťaznom námete sa aktuálne pracuje a vydaná by mala byť v novembri 2017. Ďalej sme oslovili guvernéra Národnej banky Slovenska, aby bola vydaná pamätná minca. Opäť, víťazný námet je už spracovaný a vydajú ju v budúcoročnej edícii. Pracujeme aj na mnohých ďalších aktivitách na oslavu diel tohto významného umelca.


Keďže rezbárske diela Majstra Pavla sa okrem Levoče nachádzajú aj v mnohých ďalších mestách a obciach na Slovensku, rozhodli ste sa odkaz jeho práce rozširovať spoločne.
V Levoči máme zaznamenané dielo najväčšieho charakteru, oltár v Bazilike sv. Jakuba je vďaka svojej výške 18,62 m najvyšší drevený gotický oltár na svete a v meste sme naň hrdí. Áno, jeho dielo má však nadregionálny rozmer, a preto sme oslovili všetkých primátorov a starostov miest a obcí, kde sa práce Majstra Pavla nachádzajú. Celému roku 2017 chceme dať punc osláv 500. výročia dokončenia jeho diela, a preto spoločne zorganizujeme veľa zaujímavých podujatí a sprievodných aktivít. Komunikovať s ľuďmi o tejto téme chceme takisto cez naše informačné portály a sociálne siete tak, aby si zvyšok Slovenska všimol, že Majster Pavol má čo povedať svetu aj v tomto období.


Vo februári 2016 ste teda podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci so všetkými 18 obcami, ktoré majú vo svojom depozitári, kostole, či múzeu dielo Majstra Pavla. Čo je cieľom tejto spolupráce?
Jednoznačným cieľom je, aby si aj v ostatných mestách obyvatelia všimli, že umenie Majstra Pavla, ktoré sa nachádza aj v ich bydlisku je nesmierne vzácne a že jeho vrcholné dielo, a teda hlavný oltár v našej bazilike, oslavuje rovných 500 rokov. Chceme, aby sa aj v ostatných mestách uskutočnili kultúrne podujatia, ktoré budú pripomienkou spomínaných udalostí. Majster Pavol je osobnosťou milénia, a preto si zaslúži väčšiu pozornosť.


V Levoči sa teda meno Majstra Pavla bude v roku 2017 skloňovať veľmi často. Na akých konkrétnych podujatiach?
Vrcholné podujatie, ktoré bude predstavovať pripomenutie pre celé Slovensko bude priamy prenos z Baziliky sv. Jakuba, kde sa bude konať kultúrny recitál, pásmo slova a hudby, ktoré priblíži osobnosť a dielo rezbára. Vystúpia na ňom populárni interpreti, ktorí do istej miery moderným spôsobom spomínaný odkaz sprostredkujú. O deň neskôr, 23. júla, chceme v spolupráci s Farským úradom Rímskokatolíckej cirkvi - farnosť Levoča pripraviť slávnostnú pontifikálnu omšu, ktorá bude takisto odvysielaná v priamom prenose. Organizátorom sprievodných podujatí nebude len mesto Levoča, ale aj ďalšie inštitúcie, či školy, ktoré budú okrem Levoče, či baziliky reprezentovať celý Spiš, kde je veľa hodnotných diel Majstra Pavla.


Existuje alebo sa pripravuje publikácia o Bazilike sv. Jakuba v „novom šate“?
Práve v tomto roku vyšla hodnotná publikácia Bazilika sv. Jakuba v Levoči, ktorú vydal Farský úrad Rímskokatolíckej cirkvi v Levoči. Je to dôkazom toho, že si i vedenie farnosti dáva skutočne záležať, aby sme na budúcoročné oslavy boli pripravení.


Vladimíra Novotná Čajová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka