Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

V Levoči rokovali o spolupráci primátori okresných spišských miestVytlačiť
 

LEVOČA 2. apríla 2019 - V Levoči sa v utorok 2. apríla 2019 stretli primátori okresných spišských miest - Levoče, Popradu, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku a Starej Ľubovne. Dohodli sa na spolupráci v oblasti cestovného ruchu, rokovali o zvýšení kvality dopravného prepojenia medzi mestami, ale aj o rozvoji podnikateľského prostredia. Hovorili aj o zahraničnej spolupráci s Poľskom a Maďarskom.

            Levoča hostila prvý aprílový utorok primátorov okresných spišských miest. Na pracovnom rokovaní diskutovali o trvalo udržateľnom rozvoji cestovného ruchu, o rešpektovaní a zhodnocovaní prírodného a kultúrneho dedičstva, posilňovaní mierových a priateľských kontaktov. Rozprávali sa aj o cielenom marketingu územia, či o tom, ako rozvíjať a prehĺbovať cestovný ruch na regionálnej úrovni a organizovať spoločné prezentačné podujatia.

IMG_2312.jpeg

            Na rokovaní sa primátori zhovárali aj o prepájaní miest so susedným Poľskom či Maďarskom. “Poľsko intenzívne buduje diaľničné pripojenia smerom na Nowy Targ, Gdaňsk a Varšavu. Hovorili sme o tom, ako možno Spiš prepojiť až s Varšavou nie len v oblasti cestnej dopravy, ale aj železničnej, či prostredníctvom cyklotrás,” priblížil primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Pripomenul, že sa cyklistické prepojenie plánuje smerom od Popradu, cez Kežmarok, až po Levoču a Levočskú dolinu. “Levoča má tiež záujem vstúpiť do rokovania o budovaní cyklotrasy smerom na Spišskú Novú Ves,” doplnil primátor Levoče. Mestá Levoča, Spišská Nová Ves tiež rokujú aj o obnovení železničného prepojenia.

            Keďže mestá Spiša zastrešujú až štyri oblastného organizácie cestovného ruchu, primátori sa dohodli, že ich zástupcovia vytvoria pre spišské mestá dokument o spolupráci v tejto oblasti. Riaditelia OO CR dostanú za úlohu vypracovať spoločný propagačný material na propagáciu Spišských miest. 

            Primátori spišských miest na rokovaní tiež prisľúbili aktívnu pomoc mestu Poprad, ktoré sa chce uchádzať o organizovanie Európskeho olympijskeho festivalu mládeže. V rámci participácie na organizovaní festivalu mládeže poskytnú mesta na Spiši, aj svoje športoviská a ubytovacie kapacity pre potreby uskutočnenia tohto podujatia v Poprade.

            Primátori sa plánujú stretávať každý polrok. Na najbližších stretnutiach chcú rokovať o využívaní rekreačných poukazov na území Spiša, ale aj o nových pravidlách v oblasti odpadového hospodárstva. Primátori chcú do rokovaní prizvať aj zástupcov ďalších spišských miest.

 


 
 

LEVOČSKÁ PAMÄTNÁ MEDAILAVytlačiť
 

Mesto Levoča vydalo pamätnú medailu k 770. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Medaila je v predaji v Informačnej kancelárii mesta Levoča, Námestie Majstra Pavla 58. Cena mince je 6,70 €.


Technické údaje a popis medaily
 

Levočská pamätná medaila má priemer 35 mm a je vyrazená do piatich mincových kovov – mosadz, patinovaná mosadz, meď, patinovaná meď a hliník.

Na averze pamätnej medaily sa nachádza v hornom kruhopise názov „Levoča“, na spodnej strane mince je v kruhopise názov mesta ako ho poznáme z prvej písomnej zmienky „Leucha“. V hornom Ľavom mincovom poli sa nachádza letopočet, ktorý predstavuje rok prvej písomnej zmienky – „1249“. V dolnej Ľavej časti mincového poľa je zobrazený obrys Slovenskej republiky s vyznačenými geografickými súradnicami mesta Levoča, a to severná geografická šírka 49° 01’ 16” a východná geografická dĺžka 20° 35’ 28”.

V pravom mincovom poli sa nachádza erb mesta Levoča.

Na reverze mince je v centrálnej časti mincového poľa zobrazená Bazilika sv. Jakuba. V kruhopise je nápis „Bazilika sv. Jakuba“.

medaila.jpg


 
 

Výnimoční manželia obdarovávajú detských pacientov Levočskej nemocniceVytlačiť
 

              

Výnimoční manželia obdarovávajú detských pacientov Levočskej nemocnice

              

Už skoro pravidelne sa snažia manželia Pollákovci pomáhať a obdarovávať detských pacientov Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Levoča. Detskému oddeleniu darovali  už napríklad televízor, hračky a  tento rok pridali aj ďalšie drobné darčeky ako napríklad krásne detské dupačky, ovocie, detské výživy, piškóty, jogurty a drobnosti. Vždy sa vopred na detské oddelenie ohlásia či môžu prísť navštíviť a potešiť detských pacientov. Lekári aj ošetrovateľský personál na detskom oddelení si túto pomoc veľmi váži a cení.

"Ďakujeme manželom Pollákovým, lekári aj ošetrovateľský personál si túto pomoc veľmi váži a cení. Na detskom oddelení Levočskej nemocnice sú hospitalizovane deti od narodenia až do devätnásteho roku života, ktoré si liečia rôzne detské ochorenia, vrátane operačných diagnóz a úrazov. Preto je dôležité im tento pobyt čo najviac spríjemniť a práve také dary k tomu pomáhajú," uviedol primár oddelenia MUDr. Martin Tkáč.

Výnimoční manžela_.jpgPani  Jana Pollákova je sama invalidná dôchodkyňa  a jej manžel Karol je živnostník. Majú už dvoch dospelých synov a rozhodli sa pre veľmi milé a chvályhodné gesto. Ako sami povedali aj oni ako deti boli pacientmi na detskom oddelení levočskej nemocnie a aj ich deti. „Veľmi si vážime prácu nie len lekárov, ale aj celého personálu a teší nás, že môžeme takto potešiť i my aspoň takto malých pacientov. Z oddelenia odchádzame vždy  s veľmi dobrým pocitom šťastia a spokojnosti,“ uviedla pani Polláková a podotkla, že ju takáto pomoc veľmi napĺňa a ak by mohla, potešila by aj ďalších - napríklad onkologických pacientov, s ktorými veľmi súcíti. Ak im to financie umožnia, znova prídu spolu s manželom, aby potešili a mohli malým levočským pacientom zaželať hlavne veľa zdravia.

 

Text : Mgr. Lucia Kočková, Foto : Mgr. Ivana Makarová

 

 

 

 


 
 

LEVOČA V EURÓPSKOM PARLAMENTEVytlačiť
 

Mesto Levoča malo v uplynulých dňoch možnosť odprezentovať sa na pôde Európskeho parlamentu spolu s mestom Bardejov, regiónom Tokaj a ÚĽUVom. Primátor Miroslav Vilkovský a ďalší zástupcovia mesta sa zúčastnili na seminári o Európskom kultúrnom dedičstve, rokovania politickej frakcie S&D a ďalších podujatí, ale hlavne otvorili výstavu kultúrneho dedičstva Východneho Slovenska. Podujatie sa konalo pod záštitou europoslankyne Moniky Smolkovej. Neobyčajne nás potešili pozitívne reakcie europoslancov, pracovníkov aj návštevníkov parlamentu a mnohých ďalších hostí. Obrovskú pozornosť pútal hlavne oltár Majstra Pavla, ale aj Klietka hanby, ktorú by si do EÚ parlamentu veľmi radi preniesli.


 
 

Mesto Levoča si dnes pripomína 74. výročie oslobodeniaVytlačiť
 

Posledné výstrely 2. svetovej vojny zazneli pred 74. rokmi, 27. januára 1945. Vzdať hold položením vencov pri Pomníku padlých všetkým, ktorí bojovali a padli za svoju vlasť prišiel zástupca primátora mesta Levoča Miroslav Čurilla.


 
 

ITF SLOVAKIATOUR 2019Vytlačiť
 

Mesto Levoča sa v termíne  24. – 27. 1. 2019  zúčastnilo 25. ročníka  medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2019 v Bratislave.  ITF Slovakiatour  je najväčším veľtrhom cestovného ruchu na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v oblasti cestovného ruchu v strednej Európe. Predstavilo sa tu spolu 774 vystavovateľov z 25 krajín. Podujatie počas štyroch dní navštívilo 72 388 návštevníkov.  Veľtrh priniesol komplexný servis pre ľudí, ktorí chcú spoznávať krásy Slovenska, alebo cestovať do zahraničia.


 
 

Ocenenie pre LevočuVytlačiť
 

Koncom minulého roka získalo mesto Levoča cenu Im. Petra Buriana za vzájomnú dlhodobú spoluprácu a udržiavanie vzťahov s mestom Starý Sacz. Súťaž vyhlásilo Združenie Euroregión Tatry, ktoré Levoču ocenilo na XXIV. Cezhraničnom kongrese Euroregiónu „Tatry“.

Súťaž o cenu Im. Petra Buriana vyhlasuje každoročne združenie pre najlepšie spolupracujúce samosprávy – členov Euroregiónu „Tatry“ a inštitúcie pôsobiace na území Euroregiónu „Tatry“. Levoča získala cenu za vzájomnú dlhodobú spoluprácu a udržiavanie vzťahov s mestom Starý Sacz.

Poľské mesto Starý Sacz je partnerským mestom Levoče už od roku 2003. Spoločnou deklaráciou sa zaviazali rozvíjať spoluprácu medzi mestami, ochraňovať a zhodnocovať historické a kultúrne dedičstvo na území miest, podporovať ekonomický rozvoj zameraný na trvalo udržateľný rozvoj kvalitného cestovného ruchu, rozvíjať spoločné projekty zahrňujúce sféru kultúry, športu a vzdelávania. Chcú si tiež vymieňať odborné poznatky a skúsenosti ako aj dosahovať spoločné ciele a jednotu v Európe pomocou zahraničnej i vnútornej politiky.

DSCF2243.JPG DSCF2249.JPG

Levoča realizovala v spolupráci s poľským partnerom niekoľko zaujímavých projektov, napríklad obnovu fontány dobročinnosti, či rekonštrukciu vstupu do veže Baziliky sv. Jakuba, obnovu átria Mestského kultúrneho strediska a neinvestičné projekty so zameraním na podporu cestovného ruchu (napr. propagácia na spoločných výstavách CR, vydávanie letákov, publikácií, návšteva tourperátorov jednotlivých regiónov, vzdelávacie aktivity pre pracovníkov v CR, výmenne pobyty kultúrnych telies pôsobiacich na spoločnom území oboch regiónov).


 
 

Novoročný príhovor primátora mesta LevočaVytlačiť
 

prihovor.jpg


 
 

Mestský úrad v Levoči navštívila europoslankyňa pani Mgr. Monika SmolkováVytlačiť
 

Dňa 20.12.2018 navštívila Mestský úrad v Levoči europoslankyňa pani Mgr. Monika Smolková. Témou stretnutia s primátorom mesta Ing. Vilkovským bola pripravovaná výstava „Kultúrne dedičstvo východného Slovenska“ na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli v januári budúceho roka.

unnamed (7).jpg

 

Mesto Levoča dostalo príležitosť prezentovať na výstave kultúrne pamiatky zapísané v zozname Unesco, ako skvost kultúrneho dedičstva, ktorým sa môžeme pýšiť v Európe aj vo svete.


 
 

Týždňa vedy a techniky a Svetového dňa röntgenológie a röntgenológov v LevočiVytlačiť
 

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča si pri príležitosti  Týždňa vedy a techniky a Svetového  dňa röntgenológie  a röntgenológov dňa 8.11.2018  pripravila pre študentov  z Cirkevného gymnázia sv. Františka  v Levoči   prezentáciu a  krátke prehliadky  jednotlivých pracovísk radiodiagnostického oddelenia.

Obsahom úvodnej prezentácie, ktorú si pre študentov pripravila primárka MUDr. Elena Loumová boli informácie o objaviteľovi  rtg žiarenia W.R.Rontgenovi, ktorého objav  znamenal obrovsky prelom v rádiológii a bol začiatkom rozvoja röntgenológie  na celom svete. Za tento objav dostal Röntgen v roku 1901 Nobelovu cenu. Ďalej boli študenti  gymnázia informovaní aj o slovenskom lekárovi, rádiológovi pochádzajúceho z mesta Kežmarok Vojtechovi  Alexandrovi, ktorý ako 1.zakupil rtg pristroj na Slovensku a zhotovil 1. röntgenovú snímku. Svoj profesionálny život zasvätil vývoju pľúcnej tuberkulózy a priestorovej röntgenológii.

Po krátkej prezentácii sa mohli študenti  zúčastniť prehliadky  na   jednotlivých  pracoviskách  CT, MR,  USG  a  MMG, kde si pre nich  levočskí lekári a rádiologickí technici  pripravili krátke,  ale veľmi pútavé prezentácie  obohatené o  teoretické    základy   jednotlivých  zobrazovacích modalitách, ako i praktické ukážky nálezov.

„Sme veľmi radi, že sme sa mohli podeliť o svoje vedomosti a skúsenosti  so študentmi a veríme, že tento deň bol pre nich prínosom v ich ďalšom štúdiu“, informovala na záver primárka MUDr. Elene Loumová. Vedenie nemocnice víta takéto akcie a verí, že  študentov takáto prezentácia v praxi  obohatí  a teší sa aj na budúcu spoluprácu s levočským gymnáziom.


Text a fotografie : MUDr. E.Loumova, Mgr. Ivana Makarová


 
 
Položky 11-20 z 111


Deutch version
English version
Úvodná stránka